7 lat temu

Naukowcy spowolnili proces starzenia

Źródło: Pixabay

Rosyjsko-szwedzki zespół naukowców przeprowadził testy na myszach, by wypróbować nową metodą spowalniającą proces starzenia. Efekty są rewolucyjne.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Aging. Głównym celem było zbadanie roli mitochondriów w procesie starzenia się komórek organizmu.

Zespół opracował sztuczny przeciwutleczniacz SkQ1, który obiera cel na mitochondria i spowalnia proces starzenia.

Badania prowadzono na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, a przewodził im rosyjski biolog profesor Władimir Skulaczew. Jest on także innowatorem tego nowego związku chemicznego.

Eksperymenty prowadzono na specjalnie zmodyfikowanym genetycznie szczepie myszy, który został stworzony przez naukowców ze Szwecji. Do genomu gryzoni wprowadzono mutację, która znacznie nasilała mutagenezę w mitochondriach. Prowadziło to do przyspieszenia starzenia się i wcześniejszego zgonu myszy – nawet o rok. Mutageneza przyczyniała się także do rozwoju wielu chorób związanych z wiekiem.

Inny eksperyment zakładał dodawanie do wody, którą piły myszy, związku SkQ1. Niewielkie dawki miały, według naukowców, ochronić komórki przed reaktywnymi formami tlenu (RFT). Druga grupa myszy dostawała czystą wodę, bez dodatku SkQ1. Testy były przeprowadzane na myszach, które żyły od co najmniej 100 dni.

Mitochondria, źródło: Wikipedia

Efekty zauważono, gdy myszy osiągnęły wiek 200-250 dni. Różnice między grupami myszy zostały wtedy uwidocznione. Gryzonie, które były w grupie kontrolnej, a więc nie otrzymywały dawek związku SkQ1, odznaczały się wyraźnymi cechami starzenia. Były coraz wolniejsze, chudły, obserwowano łysienie i pocenie skóry.

Natomiast w grupie stymulowanej związkiem chemicznym, te objawy występowały w znacznie mniejszym stopniu lub nie zaobserwowano ich wcale.

Badania te są cenne zarówno z teoretycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Po pierwsze, demonstrują kluczową rolę powstających w mitochodriach RFT w procesie starzenia ssaków. Po drugie, torują drogę nowym metodom leczenia starzenia za pomocą przeciwutleniaczy obierających na cel mitochondria – mówi profesor Skulaczew.

Teraz profesor Skulaczew wraz z zespołem naukowców, pracują nad związkiem SkQ1, który będzie można dodawać do leków. Występuje on już w kroplach do oczu, które są już dostępne na rynku w Rosji, a w USA znajdują się w drugiej fazie badań klinicznych.

Być może za kilka lat wszyscy będziemy mieć dostęp do leków, który widocznie spowolni procesy starzenia się i wiek 150 lat nie będzie już niczym nienaturalnym.