7 lat temu

Studenci zaprojektowali system do warzenia piwa na Księżycu!

Postanowili rozwiązać fundamentalny problem podróży kosmicznych…

Zanim wyruszymy na podbój Marsa musimy rozwiązać jeszcze wiele problemów, m. in. jak się tam dostać, gdzie mieszkać, co jeść w przestrzeni kosmicznej, a także co pić. Tym ostatnim problemem postanowili zająć się studenci z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy zaprojektowali zestaw do… warzenia piwa na Księżycu.

Grupa studentów znajduje się w finałowej piątce konkursu Google Lunar XPrize, w którym naukowcy walczą o wysłanie prywatnego lądownika na Księżyc. Jeśli uda im się przekonać do swojego projektu jurorów to sonda poleci w kosmos, testując możliwość wzrostu drożdży na Księżycu. Tym sposobem stworzyliby surowiec do produkcji  prawdziwego księżycowego piwa!

Ich konstrukcja składa się z następujących elementów –  w jednej beczce znajdować będzie się brzeczka – półprodukt powstały ze słodu, chmielu i wody. W drugiej hodowane będą drożdże,  które zjadając cukier z brzeczki wyprodukują alkohol.  Przy okazji wydzielając dwutlenek węgla, drożdże  stworzą musujące bąbelki.

Gdy lądownik znajdzie się na Księżycu zawór pomiędzy dwoma pojemnikami otworzy się pozwalając na zmieszanie płynów. Gdy drożdże wykonają już swoją robotę otworzy się drugi zawór – drożdże opadną na dno i zostaną oddzielone od fermentującego piwa.

W efekcie eksperymentu powstanie zaledwie jedna puszka piwa, a co najsmutniejsze prawda jest taka, że nikt nie spróbuję tego kosmicznego trunku. Nie ma bowiem planów sprowadzenia z powrotem lądownik ani wysłania załogi po  pozostawiony sprzęt. Może jednak stanie się to motywacją, by kiedyś wrócić na srebrny glob.