7 lat temu

Wasabi i jego oryginalne zastosowanie


Wasabi, czyli chrzan japoński o ostrym smaku.

Jest korzeniem o jasnozielonym kolorze, przede wszystkim ma swoje zastosowanie w kuchni, najbardziej znane jest jako dodatek do sushi.

Wasabi dla wielu jest niezbędnym elementem w zestawie sushi, traktowanym na równi z sosem sojowym. Wasabi jest drogą przyprawą, robione jest z zielonolistnej. rośliny rosnącej w Azji. Co ciekawe, wasabi chroni przed zatruciem i nowotworami. Od bardzo dawna używa się go jako lek na zatrucia pokarmowe, dlatego wasabi podaje się przede wszystkim do potraw, w których w skład wchodzi surowa ryba.

Zielona przyprawa to nic innego jak starty korzeń. Zazwyczaj rośnie na brzegach stosunkowo czystych  rzek bądź strumieni. Wasabi jest wymagającą rośliną, nie rośnie wszędzie – stąd też cena chrzanu. Najlepszą temperatura dla rośliny jest 12 stopni Celsjusza, a najlepszym klimatem jest klimat umiarkowany. Takie korzenie można wykopywać przez cały rok, roślina jest gotowa, gdy rośnie minimalnie przez 15 miesięcy.

 

Wasabi uprawiane jest już  od XVIII wieku. Oryginalnie było jedzone z sushi w celu zabicia bakterii oraz pasożytów, które znajdują się w rybach. Uprawa wasabi wygląda podobnie do upraw ryżu, stale są nawadniane.

Zielonym korzeniem leczono również alergie, zapobiega próchnicy oraz podobno leczy kaca. W jego skład wchodzi 20 związków, które mają działania przeciwzapalne.

Obecnie nie ma już zastrzeżeń co do warunków, w jakich sushi jest przygotowywane, więc wasabi jest podawane tylko do smaku.