7 lat temu

Światowa mapa zanieczyszczeń

Gdzie plasuje się Polska?

Prawie każdy kraj na świecie zmaga się z zanieczyszczeniami, nieważne czy jest bogaty, czy biedny. Grupa The Eco Experts stworzyła światową mapę ukazującą, jak toksyczny dany kraj jest dla środowiska – a co za tym idzie również dla nas.

Aby stworzyć mapę, Eco Eksperci przeanalizowali dane ze 135 krajów pod względem emisji dwutlenku węgla, zanieczyszczenia powietrza, zużycia energii, a także wykorzystania energii odnawialnej. Obliczyli również, ile osób w danym kraju zmarło z powodu złej jakości powietrza. Łącząc wszystkie rankingi, Eco Eksperci określili, które kraje są najbardziej szkodliwe dla środowisko, narażając zdrowie publiczne swoich obywateli.

Najbardziej toksycznym krajem okazała się być Arabia Saudyjska z najwyższymi notowanymi zanieczyszczeniami powietrza. Na szczycie listy znalazły się również inne bogate w ropę kraje, takie jak Kuwejt, Katar, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Polska jak większość krajów Europy Centralnej i Wschodniej odbiega od zachodnich standardów. Im dalej na wschód tym coraz gorzej – Rosja i jej byłe republiki oraz Chiny również przodują w niechlubnym zestawieniu. W skali globu nasze zanieczyszczenia są porównywalne do tych emitowanych przez olejowego giganta Kanadę.

Co ciekawe niektóre kraje skandynawskie takie jak Norwegia czy Islandia odbiegają od stereotypowego wizerunku “zielonych” gospodarek. Tymczasem 5 najmniej toksycznych krajów na świecie znajduje się w Afryce.  Najmniej zanieczyszczone krajem jest Kenia, następnie Tanzania, Etiopia, Mozambik i Kamerun.

W komunikacie prasowym Jon Whiting z The ECO Experts powiedział: “to badanie jest sposobem, aby wskazać i napiętnować najgorszych trucicieli na świecie.  Brak ich działań w walce z emisją zanieczyszczeń nie tylko wystawia populację na ryzyko śmiertelnych chorób, ale także zagraża przyszłości naszej planety. I nie są to odległe problemy przyszłych pokoleń – ich skutki są już teraz odczuwane, prowadzając do przedwczesnych zgonów.  Mapa powinna skłonić kraje do podejmowania inwestycji w kierunku odnawialnych i alternatywnych źródeł energii”.