7 lat temu

Dron transportujący ludzi

Autor: Ben Smith, CC

W Dubaju już w lipcu zostanie uruchomiony dron, który będzie transportował ludzi. Urządzenie przypominające helikopter będzie kursowało regularnie, tak samo jak komunikacja miejska.

Jeśli nadal uważacie, że drony to tylko zabawki albo latające aparaty fotograficzne, to czas porzucić te wyobrażenia. Już za kilka miesięcy drony będą także środkiem transportu dla ludzi, który z czasem upowszechni się i będzie tak samo dostępny jak komunikacja miejska. Tylko nieco szybsza.

Indie to pierwsze państwo na świecie, które wprowadza do obrotu i ogólnego użytku drony transportujące ludzi.

Urządzenie zostało zaprojektowane i skonstruowane w Chinach i nosi nazwę eHang 184. Dron będzie mógł transportować osobę (lub osoby) do 100 kg. Wystarczy wsiąść, wybrać na ekranie dotykowym cel podróży i… podziwiać widoki z nieba.

Dron – nowy środek transportu może lecieć z prędkością 160km/h i przelecieć jednorazowo do 50 km.

To niezbyt imponujący wynik, ale z pewnością chętnych na tego typu loty nie zabraknie.

Statek ma być monitorowany przez Centrum Zarządzania. Chociaż Matt al-Tayer, szef Agencji ds. Dróg i Transportu w Indiach zapewnia, że drony były przetestowane wystarczająco dobrze, to tak szybkie użycie ich jako środek transportu zaskakuje. Warto bowiem pamiętać, że w styczniu izraelska firma Urban Aeronautics poinformowała, że jej pasażerski dron wojskowo-ratowniczy Cormorant (wcześniej AirMule) rozpocznie służbę dopiero w 2020 r. Maszyna została zaprojektowana w 2001 roku, a więc dopuszczona do użytku zostanie dopiero po niemal 20 latach prób i testów.

Można więc spekulować, czy wsiadanie do drona jak do autobusu miejskiego, jest rzeczywiście bezpieczne.