7 lat temu

Łyżeczka symulująca oblizywanie palców

Źródło: http://michelfabian.com/shop-products/

Lubisz oblizywać palce po posiłku? Już nie musisz tego robić, tym bardziej że to niezbyt higieniczne. Nowa łyżeczka, której używanie symuluje oblizywanie palców, skutecznie zastąpi twoje własne.

Łyżeczkę Goûte zaprojektowała agencja Michel/Fabian. Jej założycielami są dr Andreas Fabian z Buckinghamshire New University i Charles Michel, artysta, naukowiec i były kucharz z gwiazdką Michelina. Mężczyźni tłumaczą, że chcieli w ten sposób zapoczątkować inny stosunek do jedzenia, niż mamy do tej pory. Według nich tradycyjne sztućce są produkowane wyłącznie w sposób funkcjonalny.

Nowa łyżeczka w kształcie palca ma nasilać smak pokarmów o kremowej konsystencji, dając większą przyjemność z jedzenia.

Do normalnego repertuaru zachowań należą zarówno jedzenie rękoma, jak i wylizywanie palców czy nawet talerzy. Michel/Fabian tworzy obiekty, które kojarzą intuicyjne i eleganckie sposoby wkładania pokarmu do ust. Agencja wykorzystuje psychologię eksperymentalną, by zaprojektować narzędzia, które porywając zmysły, zwiększają przyjemność z jedzenia i zachęcają ludzi do podejmowania zdrowszych wyborów żywieniowych – mówi  dr Andreas Fabian.

To trochę tak jakbyśmy jedli palcami, a kto nie ma czasem ochoty zanurzyć palca w nutelli czy miodzie? I wcale nie należy tego traktować jako oznak braku wychowania czy infantylności! Oblizywanie palców, a nawet talerza, jest w wielu krajach dopuszczalne, a nawet traktowane jako komplement dla gospodarza. To znak, że jedzenie wyjątkowo gościom smakowało.

Firma jako pierwsza zastosowała w swoich projektach gastrofizykę. Może warto spróbować zjeść jogurt nową łyżeczką? Ponoć niesamowite doznania gwarantowane!