7 lat temu

Ta farba powoduje, że włosy zmieniają kolor w zależności od temperatury otoczenia!

Brytyjska firma The Unseen stworzyła farby do włosów, które mogą zmieniać ich kolor, pomiędzy dwoma odcieniami, w zależności od temperatury. Rewolucyjny produkt wywołał fale zainteresowania po premierowej prezentacji na London Fashion Week.

Farba pozwala na tymczasową zmianę koloru pomiędzy dwoma odcieniami. W zależności od użytego barwnika do wyboru są: zimna czerń przechodząca w ciepłą czerwień, czerń zamieniająca się biel, srebrny kolor przechodzący w niebieski, niebieski w biały i czarny zmieniający się na żółty. Farba zmywa się po kilku użyciach, nie tworząc żadnych uszkodzeń ani trwałych śladów na włosach.

Wynalazek działa przy użyciu atramentu termochromowego powodującego zmianę kolor tekstu na etykiecie w zależności od temperatury. Jednak The Unseen opracował technologię dla włosów działającą bez uszkadzania skóry głowy — tradycyjny atrament termochromowy jest bowiem toksyczny.

Aby poradzić sobie z tym problemem, firma zastąpiła toksyczne elementy „mniej toksycznymi substancjami poddanymi licznym testom”, jak głosi ulotka informacyjna. Barwnik działa w oparciu o cząsteczkę na bazie węgla, która wchodzi w odwracalną reakcję pod wpływem zmiany temperatury. Powyżej pewnej granicy jedna z molekuł pozostaje bardziej stabilna niż pozostałe. Rozpoczyna się reakcja, w wyniku której produkowane są molekuły, które w zupełnie inny sposób absorbują światło.

Temperatura wymagana do zmiany zależy od farby. Przykładowo, aby przejść z niebieskiego do białego koloru, wystarczy tylko 15 stopni Celsjusza, natomiast czerwony barwnik zamienia się na czerń dopiero przy temperaturze 31 stopni.

Twórczyni formuły Lauren Bowker zapowiada komercjalizację produktu. Firma poszukuje klienta komercyjnego, aby sprzedać licencję na nowatorską farbę i możliwie szybko wysłać ją na sklepowe półki. Właścicielka ma nadzieję na wprowadzenie na rynek szerokiej gamy kolorów, a także stworzenie trwałej farby, a nie jedynie zmywalnej. Chce również opracować farby bardziej wrażliwe na zmiany temperatury, pozwalające na przykład zmieniać kolor w zależności od tego, czy jest się w pomieszczeniu, czy na zewnątrz lub w zależności od emocji i naszej temperatury ciała.

Źródło