7 lat temu

Dlaczego piątek trzynastego jest nieszczęśliwym dniem?

Ludzie na całym świecie w piątek trzynastego budzą się z wielkim niepokojem. Często odmawiają sobie różnych rzeczy, bardziej na siebie uważają, rozglądają się dwa razy, zanim wejdą na pasy dla pieszych –  bo w końcu piątek trzynastego jest pechowym dniem.

Dlaczego tak się dzieje?

Tak naprawdę nikt tego do końca nie wiem. Donald Dossey, założyciel Instytutu Fobii i Zarządzania Stresem w Ashville mówi, że strach ten może wiązać się z nordyckim mitem o 12 bogach biesiadujących w Walhalli, gdzie ta biesiada została przerwana przez trzynastą istotę – złośliwego olbrzyma, który nosił imię Loki. Bóg kłamstw i psot. Legenda mówi, że dał życie demonom, którym przewodził w trakcie starć bogów ze złem.

Inni natomiast, pechowy piątek tłumaczą przez to, że już w starożytności uznawano tę datę za pechową. Mówiono, że ta liczba zakłócała porządek świata, który według nich opierał się na liczbie 12, która  była wyznacznikiem szczęścia i harmonii. Doba liczy 12 godzin dnia i nocy, rok ma 12 miesięcy a zodiak 12 znaków.

Istnieje również pogląd, że w ten dzień, 13 października 1307 r., aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo, gdy w rzeczywistości był zadłużony i chciał się pozbyć swoich wierzycieli. Jacques de Molay, ostatni wielki mistrz zakonu, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Z kolei w islamie piątek jest dniem wolnym, gdyż uważa się, że właśnie wtedy nadejdzie koniec świata. Dla chrześcijan jest to dzień żałoby, właśnie wtedy został ukrzyżowany Jezus Chrystus. W kościele zachodnim niektórzy wierzą, że właśnie w piątek trzynastego Ewa dała Adamowi jabłko, oraz że tego dnia Kain zabił Abla.

Istnieje nazwa choroby, która objawia się lękiem przed tym dniem – to paraskewidekatriafobia. Słowo powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty), fobia (strach).