7 lat temu

Gry wideo pomocne w leczeniu depresji

Projekt EVO

Naukowcy zaobserwowali obiecujące efekty leczenia depresji, przy użyciu gier wideo zaprojektowanych do leczenia problemów poznawczych.

Osoby ze średnią depresją czują się lepiej dzięki aplikacjom tego typu, ponieważ pomagają one w leczeniu symptomów związanych z chorobą.

Aplikacja Project EVO

Do pierwszego badania włączono osoby starsze z rozpoznaną depresją późnego wieku. Każdemu uczestnikowi przydzielono gry na tablet lub smartfona zaprojektowane przez laboratorium medycznym Akili – Project EVO. Aplikacja działająca na urządzeniach mobilnych, została tak zaprojektowana, aby poprawić koncentrację i uważność na podstawowym poziomie neurologicznym.

Wyniki pierwszych testów wykazały, że grupa korzystająca z aplikacji odniosła konkretne korzyści kognitywne (m. in. wzrost koncentracji) w porównaniu z osobami korzystającymi z terapii behawioralnej. Stwierdzono również poprawę nastroju i lepsze funkcjonowanie u obu grup na porównywalnym poziomie.

Mimo iż aplikacja nie została zaprojektowana z myślą o leczeniu symptomów depresji okazało się, że korzystnie wpływa na złagodzenie pewnych jej symptomów, poprawiając zdolności poznawcze pacjentów.

Osoby z depresją starczą, a więc po 60 roku życia, mają problem ze skupieniem swojej uwagi na osobistych celach, a także na prostych czynnościach dnia codziennego, ponieważ są tak zaabsorbowane swoimi zmartwieniami. Technologia opracowana przez laboratorium Akili ma rozwiązywać te problemy poprzez poprawę koncentracji.

Badania

Jako iż większość uczestników badania nie zażywała leków, a także prawie w ogóle nie grała w gry wideo, skuteczność metody została potwierdzona w stu procentach. Uczestników proszono, aby grali w grę 5 razy w tygodnia przez przynajmniej 20 minut, wiele osób grało jednak dłużej. Uczestników badano również raz w tygodniu. Kontrole miały na celu sprowokowanie kontaktów społecznych, które w przypadku leczenia depresji mogą mieć pozytywny efekt na nastrój pacjenta.

W drugim badaniu wzięło udział ponad 600 osób w umiarkowanym lub średnim stanie depresji, którym zaoferowano aplikację Evo oraz grupa kontrolna placebo korzystająca z aplikacji udzielającej porad na temat zdrowego życia.

Okazało się, że osoby z delikatnym obniżeniem nastroju wykazywały poprawę w obydwu grupach. Niemniej jednak, u osób z ostrzejszymi stanami zauważono większe złagodzenie symptomów wśród osób używających aplikacji niż w grupie placebo.

Technologie Akili są oparte na wiedzy wypracowanej przez neurologów do rozwiązywania specyficznych neurologicznych problemów za pomocą sensorów i mechanizmów cyfrowych. Celują bowiem rdzeń neurologicznych zdolności danej osoby do przetwarzania wielokierunkowego strumienia informacji.

Technologia jest badana pod kątem leczenia również innych zaburzeń poznawczych w tym choroby Alzheimera, ADHA oraz urazowych uszkodzeń mózgu.

Źródło