7 lat temu

Bunt maszyn


Jesteście ciekawi, jak daleko posuną się naukowcy w projektowaniu inteligentnych maszyn, mogących domyślać się, czego od nich oczekujemy? A może boicie się, że pewnego dnia takie roboty mogą przejąć władzę nad światem? Słusznie, bo do ziszczenia tego koszmaru jest coraz bliżej.

Słynna firma Boston Dynamics, projektująca inteligentne roboty, zaprezentowała właśnie swoje najnowsze wynalazki. Wcześniej ich maszyny odznaczały się wyjątkową zręcznością, jak na składającą się głównie z żelaza „istoty”. Teraz roboty w projekcie Boston Dynamics zyskały… koła! Dzięki temu są jeszcze sprawniejsze, a co za tym idzie – bardziej niebezpieczne.

Na razie maszyny są zaprojektowane do niewinnych czynności i drobnych pomocy domowych, takich jak chociażby przynoszenie piwa, ale w dobie niesamowicie szybkiego rozwoju technologicznego, nietrudno przewidzieć, że do buntu maszyn tylko jeden krok…

Roboty Boston Dynamics mają wbudowaną nawigację, więc potrafią odnaleźć się w każdym miejscu na Ziemi i odnaleźć drogę do domu. Gdy się przewrócą – same się podnoszą, za pomocą specjalnej dźwigni, którą zainstalowali technicy. Maszyny są w dużej mierze autonomiczne, co znaczy, że nie potrzebują już tak czujnej opieki ze strony człowieka.

Jeśli wierzyć w przepowiednie znanego futurologa Iana Pearsona, to komputery zyskają świadomość w ciągu 10 lat. Czyżbyśmy mieli być świadkami nowej epoki robotów rodem z Gwiezdnych Wojen?