7 lat temu

Pieniądze dosłownie rosną na drzewach!

Australijscy naukowcy znaleźli złoto rosnące na drzewach. Nie w formie monet (oczywiście), a niewielkich ilości kruszcu w liściach eukaliptusa.

Naturalnie “pozłacane” liście mogą pomóc w poszukiwaniu nowych podziemnych złóż w trudno dostępnych lokalizacjach.

Badania, przeprowadzone przez Melvyn Lintern na Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), wykazały, że drzewa w Australii oraz na całym świecie mogą być używane do zlokalizowania złóż złota, które znajdują się nawet na głębokości ponad 30 metrów poniżej powierzchni.

Małe ilości złota rozpuszczają się w wodzie, która jest następnie zasysana przez korzenie rośliny. Cząstki te w końcu osadzają się w liściach.

Niestety mówimy o bardzo małych ilościach złota.

Lintern mówi, że trzeba by zebrać liście z 500 drzew, aby wyprodukować złoty pierścionek. W kategoriach naukowych mówimy o stężeniu złota w ilości zaledwie 100 części-na-miliard w liściach, a około 50 ppb (parts-per-billion) w gałązkach.

Aby wykryć takie małe stężenia, nie wystarczy po prostu użyć konwencjonalnego mikroskopu. Australijscy naukowcy musieli zastosować synchrotron, urządzenie rozmiarów pokoju, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do mapowania różnych pierwiastków obecnych w próbce.

Przekrój przez glebę pokazujący przez jakie warstwy przenikają korzenie drzewa, docierając do położonej na głębokości około 30 metrów warstwy złotonośnej.

Tak więc “pieniądze” rosną na drzewach, ale niestety w bardzo niewielkich ilościach.

Najważniejszą informacją jest to, że drzewa mogą być pomocne w poszukiwaniu podziemnych żył złota.

Obecnie większość tego kruszcu jest wydobywana odkrywkowo tam, gdzie bogate w złoto żyły zostały “wyciągnięte” na powierzchnię. Jest oczywiste, że wydobycie pod ziemią jest o wiele bardziej kosztowne i ryzykowne. Jeśli do wykrycia nowych złóż wystarczy analiza kilku liści z drzew cena złota może szybko pójść w dół.

Szacuje się że blisko 30% światowych rezerw tego kruszcu znajduje się pod australijskim regionem Goldfields-Esperance.

Technika może zostać również wykorzystana do wykrywania innych metali szlachetnych takich jak miedź czy platyna.

Źródło