7 lat temu

Najnowsze zdjęcia Ziemi

Satelitę GOES-16 wystrzelono 19 listopada 2016. W tym tygodniu przysłał swoje pierwsze zdjęcia.

Porównanie zdjęć z satelity GOES-13 i GOES-16.

Satelita jest wspólnym projektem NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej) oraz NASA, stworzonym by obserwować zmieniające się na Ziemi warunki oraz wykonywać zdjęcia przy użyciu innowacyjnej technologii 16 kanałów światła. Fale różnej długości pozwolą naukowcom lepiej monitorować warunki atmosferyczne na Ziemi przyczyniając się między innymi do od tworzenia lepszych prognoz.

Satelita GOES-16 i jego towarzysz GOES-17, który nadal znajduje się w fazie ostatecznej budowy i testów, będą w stanie tworzyć obraz całej Ziemi co 15 minut, a całej Europy w zaledwie 5 minut. To pomoże naukowcom śledzić niebezpieczne zmiany pogodowe, pożary oraz dymy wulkaniczne.

GOES-16 obserwuje Ziemię z wysokości około 35 tysięcy kilometrów, wykonując fotografie pięciokrotnie szybciej i z czterokrotnie wyższą rozdzielczością, niż wcześniejsze satelity.

Oto niektóre z tych wspaniałych obrazów dostarczonych przez GOES-16.

Księżyc

Na tym zdjęciu widzimy równocześnie Ziemię oraz naszego satelitę. Goes-16 używa Księżyca do kalibracji swoich narzędzi, jest to więc jedno z pierwszych zdjęć.

Morze Karaibskie

Płytkie wody Karaibów pojawiają się jako jasny błękit na obrazie.

Pyły w powietrzu

Pył powstający na Saharze jest widoczny po prawej stronie obrazu. Dane z GOES pozwolą naukowcom śledzić jego przemieszczanie się w skali globalnej z kosmosu.

16 kanałów światła

Stany Zjednoczone na zdjęciach w 16 długościach fal światła. Dziesięć zdjęć jest wykonanych w świetle podczerwonym, cztery w bliskiej podczerwieni, a dwa w świetle widzialnym.

Burze w Stanach Zjednoczonych

Na tym zdjęciu z 15 stycznia widać ruch burz lodowych, które nawiedziły ostatnio kraj.

Cała półkula

Ameryka Północna i Południowa widoczne na tym pełno obrazowym zdjęciu Ziemi, wykonanym przez GOES-16.

Źródło