7 lat temu

Zbliża się erupcja włoskiego wulkanu!

Czy znowu grozi nam paraliż ruchu lotniczego?

Wybuch zagraża 500 tysiącom osób zamieszkujących w Neapolu, ostrzegają eksperci z Nature Communications.

Naukowcy uważają, że magma w wulkanie Campi Flegrei w Neapolu osiągnęła poziom krytyczny zwany w skrócie CDP (“critical degassing pressure”). Stan ten charakteryzuje się nagłym uwolnieniem wody bogatej w ogromne ilości gazów, które mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału skalnego i wybuchu wulkanu, głosi raport wydany w zeszłym miesiącu.

“Przewidujemy, że magma może zbliżyć się do punktu CDP w Campi Flegrei, wulkanie na obszarze metropolitalnym Neapolu, który jest jednym z najgęściej zamieszkanych obszarów na świecie. Obserwujemy przyspieszającą deformację oraz nagrzewanie się”.

 

Monte Nuovo z Lago di Averno na pierwszym planie. Zdjęcie: liniziativa.net

Oznaki przebudzenia Campi Flegrei obserwowane są od lat ‘50 XX wieku, począwszy od drobnych trzęsienie ziemi do odgazowania hydrotermalnego. Na początku XXI wieku aktywność zatrzymała się, jednak w 2005 roku zarejestrowano nowe zdarzenia.

“Nie wiadomo, czy sytuacja zakończy się erupcją, jednak sytuacja stawia przed władzami lokalnymi wyzwanie ewentualnej ochrony ludności”.

W 2010 roku aktywność wulkaniczna na Islandii doprowadziła do zamknięcia przestrzeni powietrznej w niektórych krajach europejskich, ponieważ obawiano się, że popiół z wulkanu Eyjafjallajokull zaszkodziłby silnikom samolotów. W czerwcu ubiegłego roku, aktywność wulkanu na Filipinach również wywołała paraliż lotnictwa, a rząd zakazał pieszych wędrówek w okolice wulkanu.

Na terenie Włoch znajduje się kilka aktywnych wulkanów. Region Neapolu jest stosunkowo aktywny sejsmicznie.

Erupcja Wezuwiusza w 79 roku n.e. doprowadziła do zniszczenia Pompei i Herkulanum. Oby scenariusz nie powtórzył się współcześnie.

Źródło