7 lat temu

Największa góra lodowa w historii może wkrótce oderwać się od Antarktydy!

Przez lata naukowcy obserwowali, jak ogromne pęknięcie wzdłuż północnej pokrywy lodowej Antarktydy, powoli rozrasta się. W ciągu ostatnich kilku tygodni wyrwa nagle powiększyła się prawie o 18 km – może to prowadzić rozpadu ogromnych fragmentów lodowca.

Według ekspertów , obserwujących rozpad pokrywy lodowej Antarktydy, skupionych w projekcie MIDAS, licząca ponad 3000 km bryła lodowa dosłownie wisi na włosku by oddzielić się od kontynentu. Jeśli pęknięcie nadal będzie postępować oddzielenie fragmentu lodu może nastąpić w ciągu zaledwie kilku miesięcy, generując największą górę lodową w historii.

“Będę zdziwiony jeśli nie stanie się to w przeciągu kilku miesięcy” komentuje Adrian Luckman z projekt MIDAS. “Jest już tak blisko do rozdzielenia się, że wydaje mi się to nieodwracalne”.

Od 2011 roku pęknięcie, które może oddzielić fragment lodu od reszty lodowca wzrosło o 80 km i rozszerzyło się o ok. 300 metrów. Jeśli dojdzie do podziału Lodowiec Szelfowy Larsen C straci więcej niż 10% swojej powierzchni. To wydarzenie zmieni w fundamentalny sposób krajobraz Półwyspu Antarktycznego.

To już trzeci fragment lodowca Larsena, który staje w obliczu rozpadu zaledwie w ciągu kilku ostatnich dekad.

Pierwszy fragment znany jako Larsen A rozpadł się w 1995 roku, Larsen B niespodziewanie podzielił jego los w 2002 roku. Od tego czasu naukowcy obserwują postępujące pęknięcie w pokrywie lodowca Larsen C z drżeniem serca.

Teraz gdy pęknięcie rozszerza się coraz szybciej w czasie może to oznaczać, że na oceanie wkrótce pojawi się gigantyczna góra lodowa, lub raczej lodowa wyspa wielkości 4 tysięcy km kwadratowych!

“Sądzę, że wkrótce dojdzie do podziału. Zmiany w wielkości pęknięcia pojawiają się w krótszych odcinkach czasu, wydłużając wyrwę. Dzieje się tak zapewne z powodu większych sił wpływających na rozłam – silnych wiatrów w kierunku morza oraz przypływów i odpływów. Czy nastąpi to w ciągu kilku miesięcy czy dopiero w przyszłym roku – nie wiadomo” komentuje Daniela Jansen niemiecki naukowiec również zaangażowany w projekt MIDAS.

Prawdopodobnie już wkrótce potrzebować będziemy uaktualniony wersji mapy Antarktydy.