7 lat temu

Jaki laptop dla ucznia i studenta?


Nauka bez użycia sprzętu komputerowego jest obecnie niezwykle utrudniona. Warto więc ją sobie ułatwić i zaopatrzyć się w wydajne urządzenie, które jednocześnie nie zrujnuje naszego budżetu. Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Oczywiście wybór poszczególnych komponentów będzie mocno uzależniony od tego, jakie dokładnie zadania mają być realizowane na laptopie. Nieco inny sprzęt wybierze bowiem uczeń liceum, a inny student informatyki.

Wybór grafiki

Najważniejszym dylematem, przed jakim staniemy będzie więc wybór karty graficznej. Czy zdecydować się na jednostkę zintegrowaną czy może wydać więcej i zakupić model z kartą dedykowaną o większej mocy obliczeniowej?

Jeżeli laptop będzie służył nam przede wszystkim do nauki przy użyciu aplikacji internetowych oraz oprogramowania biurowego, wybór drugiej opcji wydaje się nieopłacalny. Dedykowana grafika może bowiem zwiększyć ogólną cenę laptopa nawet o kilkaset złotych! Doskonałym na to przykładem jest chociażby Lenovo IdeaPad 305 – urządzenie kierowane głównie do użytkowników amatorskich. Cena podstawowej konfiguracji kosztuje około 1500 złotych. Dokładając do tego jednak kartę AMD Radeon R5 M330, jesteśmy zmuszeni zapłacić 2000 złotych. Różnica jest więc spora.

Oczywiście tego typu oszczędności nie zainteresują osoby, która kształci się na przykład na programach graficznych. Będzie potrzebowała ona dodatkowej mocy obliczeniowej i dedykowana karta graficzna okaże się w tym przypadku niezbędna.

Wybór procesora, pamięci i dysku twardego

Kolejnym ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest szybkość działania samego laptopa. Decyduje o niej kilka podzespołów.

Najważniejszy jest oczywiście procesor, który powinien być przez nas wybrany w sposób bardzo przemyślany. Na szczęście spora część laptopów występuje na rynku w wielu wersjach konfiguracyjnych, dlatego nie powinniśmy mieć z tym problemów. Za przykład wziąć można tym razem Lenovo G50, który sprzedawany jest w czterech modelach.

Do obsługi pakietu biurowego wystarczą nam rozwiązania najtańsze, wyposażone na przykład w procesor Intel Pentium N3540. Zdecydowanie obniża on cenę laptopa, jednak jego wydajność jest nieco ograniczona, co w niektórych sytuacjach może przeszkadzać – na przykład wtedy, gdy oprócz programu do tworzenia dokumentów tekstowych uruchomimy również przeglądarkę internetową z kilkoma kartami oraz odtwarzacz muzyki.

Do pracy z wieloma programami bardziej przydatne okażą się procesory z serii Intel Core. Zarówno czwarta, piąta, jak i szósta i siódma generacja tych układów zapewni nam płynną pracę. Dwa fizyczne rdzenie w zupełności wystarczą.

Oczywiście procesor to nie wszystko. Za szybkość działania komputera odpowiada również pamięć RAM. Zwrócić uwagę musimy na jej rodzaj. W przypadku Lenovo IdeaPad 305 i G50 do czynienia mamy z kośćmi DDR3L-1600. Nie jest to model najszybszy, jednak okaże się wystarczający dla laptopów ze średniej półki jakościowej.

Bardzo ważny jest również wybór dysku twardego. Standardowego urządzenia talerzowe (HDD) zapewniają sporą pojemność, lecz są dość wolne i łatwo mogą ulec awarii, jeśli laptop będzie często przenoszony w trakcie pracy. Jeżeli więc zależy nam na szybkości, zdecydujmy się na rozwiązania hybrydowe (SSHD) bądź dyski półprzewodnikowe (SSD). Pamiętać musimy jednak o tym, że w ten sposób zwiększymy cenę urządzenia.

A co z matrycą?

Ostatnia decyzja przed dokonaniem zakupu będzie dotyczyła wyboru matrycy. W tym przypadku opcje są dwie. Uczniowie i studenci niekorzystający z zaawansowanego oprogramowania graficznego mogą poprzestać na matrycach typu TN (są one tańsze, a jednocześnie gwarantują przyzwoitą jakość obrazu). Pozostali natomiast powinni poszukać modeli z ekranem w technologii IPS, która zapewnia lepsze odwzorowywanie kolorów.

Po podjęciu powyższych decyzji, z łatwością zakupimy laptopa spełniającego nasze oczekiwania. Jego ostateczna cena zależna jest od naszych oczekiwań. Może bowiem wynieść od 1000 do ponad 3000 złotych.

(artykuł sponsorowany)