7 lat temu

6 gadżetów, które w przyszłości mogą uratować ci zdrowie i życie

Dobry design może nie tylko uratować świat przed brzydotą, lecz również ocalić życie.

Inżynierowie, projektanci i hakerzy na całym świecie wykorzystują najnowocześniejsze osiągnięcia inżynierii materiałowej, biotechnologii i robotyki, do wdrażania na rynek nowych rozwiązań, oferujących zdrowsze i dłuższe życie.

Oto 6 futurystycznych projektów medycznych, które w przyszłości będą mogły uratować ci życie.

Szycie ran instant

W przypadku poważnych ran np. postrzałowych lub spowodowanych ostrymi odłamkami szkła, natychmiastowa pomoc może decydować o życiu i śmierci ofiary.

XStat jest kieszonkową strzykawką wypełnioną szybko rozprzestrzeniającą się, gąbczastą substancją, która może izolować ranę postrzałową w 15 sekund. Po zastosowaniu substancja kontroluje krwawienie lepiej niż opaska uciskowa, kupując cenny dla ofiary czas aż do przybycia profesjonalnej pomocy.

Inteligentne soczewki kontaktowe

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą stale monitorować swój poziom glukozy, zwykle przez niewielkie nakłucia skóry. Inteligentne soczewki kontaktowe, opracowane przez GoogleX, mogą odmienić sytuację diabetyków na zawsze.

Soczewka wykorzystuje miniaturowy czujnik glukozy i malutki bezprzewodowy procesor do monitorowania parametrów życiowych raz na sekundę – w przyszłych wersjach będą mogły ostrzegać osoby je noszące, gdy ich poziom glukozy niebezpiecznie wzrośnie lub spadnie poniżej normy.

Dron ambulatoryjny

Średni czas, w jaki karetka dociera na miejsce wypadku, wynosi 10 minut. Karetka-dron mogłaby dostarczyć pomoc znacznie szybciej, lecąc na miejsce zdarzenia.

Dron wyposażony w kompletny zestaw medyczny – defibrylator, zestaw pierwszej pomocy i kamerę pozwalałby zespołowi ratowniczemu kierować przechodniów w miejsce wypadku, zlecając im udzielenie pierwszej pomocy do czasu przybycia służb ratunkowych.

Rozrusznik idealny

Dzisiejsze rozruszniki są dalekie od ideału – ale nowa technologia opracowana przez University of Illinois może zrewolucjonizować urządzenia ratujące życie. Zespół stworzył ultracienką, rozciągliwą membranę, pokrytą czujnikami i elektrodami, która leży na sercu jak ulał.

Dopasowane indywidualnie dla każdego nosiciela rozruszniki, są w stanie śledzić procesy pracy serca z niezrównaną precyzją. Mogą też stosować bodźce elektryczne w różnych miejscach, aby utrzymać pracę serca w idealnym tempie.

Tatuaż monitorujący cukier

Problem diabetyków, którzy muszą stale kontrolować poziom glukozy, jest w centrum zainteresowania naukowców.

Stosowane obecnie metody pomiarowe są niewygodne, niekomfortowe dla pacjentów i nieprecyzyjne. Zespół z MIT zaproponował kolejną rewolucyjną alternatywę – tatuaż monitorujący poziom glukozy. Naukowcy opracowali tusz z nanocząstkami, który fluoryzuje, gdy poziom cukru jest za niski.

Tusz może zostać wprowadzony do skóry pacjenta jako tatuaż. Następnie przy użyciu specjalnego mini urządzenia, zamontowanego na przykład w zegarku, pacjentowi może być przekazywana informacja o nagłych zmianach jego stanu.

Organy z drukarki 3D

Każdego dnia 79 osób otrzymuje przeszczepiony narząd. Jednocześnie 18 kolejnych osób umiera z powodu ich braku.

Firma biotechnologiczna Organovo postanowiła wykorzystać technologię druku 3D, by poprawić sytuację tych pacjentów, drukując żywe organy. Brzmi niesamowicie, ale firma już opracowała niewielką ludzką wątrobę, która jest bardziej humanitarną alternatywą do testowania nowych leków niż robienie tego na zwierzętach.