8 lat temu

Wiemy z czego składa się jądro Ziemi!

Jądro Ziemi znajduje się w centrum uwagi geologów – prawdopodobnie naukowcom udało się w końcu dowiedzieć, z czego jest ono wykonane. Metalowa kula we wnętrzu naszej planety w większości składa się z żelaza i niklu. Bazując jednak na serii doświadczeń laboratoryjnych naukowcy stwierdzili, że znajdują się w nim również ślady krzemu.

“Wierzymy, że krzem rozpuszczony w stopach żelaza i niklu, jest jednym z głównych elementów jądra,  stanowiącym około 5%  wagi wewnętrznego rdzenia ziemi ” ogłosił Eiji Ohtani, profesor petrologii i geofizyki w Tohoku University.

Około 1,5 miliarda lat temu ziemia miała niewyobrażalnie gorący rdzeń, który gwałtownie utracił ciepło. Gdy jądro zostało znacząco ostudzone jego część zatopiła się we wciąż płynnej reszcie. Tak narodziło się wewnętrzne, stałe i zewnętrzne płynne jądro planety.

W oparciu o nasze zrozumienie procesów geochemicznych i badań sejsmicznych mamy całkiem dobre rozeznanie podstawowych składników każdej warstwy naszej planety, włącznie z wewnętrznym rdzeniem. To jasne, że w celu uzyskania aktualnego bilansu pierwiastków, które występują na powierzchni Ziemi, rdzeń musi składać się w 85 procentach z żelaza i 10 procentach z niklu. Pozostałe 5% może więc zostać “zagospodarowane” przez dowolnego z “ kandydatów”,  który tylko wyda się wystarczająco przekonujący.  Jak narazie  rozważano tlen,  krzem i siarkę.

Zespół naukowców do swoich badań stosował specjalne urządzenia eksperymentalne,  które miały odtwarzać te same warunki ciśnienia i temperatury, jakie można znaleźć we wnętrzu ziemi.  To około 5400°C – taka sama temperatura jak na powierzchni Słońca – i 3,6 mln razy bardziej sprężone powietrze niż na powierzchni.

Dodając do mieszanek żelaza i niklu krzem okazało się,  że naukowcy mogę odtworzyć te same materiały, na które wskazywały wcześniejsze badania sejsmiczne.  Nie badano na razie możliwości dodawania do mieszanki pozostałych dwóch pierwiastków, w tym silnego kandydata – tlenu, wydaje się jednak,  że to krzem jest tym elementem,  którego szukamy.

Wewnętrzne, stałe jądro ma jakieś 2440 km średnicy – tyle co Pluton.  Jego interakcja z burzliwym zewnętrznym rdzeniem napędza ogromne dynamo, które wytwarza pole magnetyczne naszej planety. Im więcej o nim wiemy, tym lepiej. Najnowsze badanie  wydaje się wspaniale rozszyfrowywać elementy długoletniej układanki.