7 lat temu

Najmniejszy bałwan świata

Kolejny absurdalny rekord – nanobałwan został stworzony przy użyciu mikroskopu skaningowego. Twórca dzieła posługiwał się sprzętem należącym do Uniwersytetu Zachodniego w Kanadzie. Jak twierdzi bałwan liczy zaledwie 3 mikrometry.

Todd Simpson pobił rekord przez przypadek, konstruując pierwsze elementy bałwana już w 2005 roku.

Próbując stworzyć pojedyncze kulki z krzemionki, Simpson przepuścił roztwór krzemu przez polimerowy film z wyciętymi otworami mikroskopijnej wielkości. Po usunięciu filmu pozostały kropelki ułożone wyjątkowo, bo jedna na drugiej, tworzące bałwana. W tym momencie nie miał on jeszcze twarzy ani ramion.

Po kilku latach naukowiec odkrył starą próbkę i dorysował przy pomocy wiązki jonów oczy i usta bałwanowi. Wiązka jonów mogła być również zastosowana do osadzania platyny na kroplach i tak powstał nos i ramiona rzeźby.

Każda krzemowa kulka ma 0,9 mikrometrów średnicy co daje całej postaci wielkość 3 mikrometrów.

Nano bałwan przypomina rzeźbę stworzoną w 2009 przez David’a Cox’a – pracownika naukowego National Physical Laboratory na University of Surrey w Wielkiej Brytanii.

Nano bałwan David’a Cox’a.

Jego bałwan powstał w podobny sposób, ale był znacznie większy niż najnowszy – prawie 10 razy – licząc niecałe 30 mikrometrów.