7 lat temu

Jedyna w swoim rodzaju koncepcja pływającej siłowni napędzanej przez ćwiczących ludzi, może zostać zrealizowana we Francji

We Włoszech popływasz gondolami, w Paryżu siłownią napędzaną siłą ludzkich mięśni.

© Carlo Ratti Associati

Jeżeli twoim noworocznym postanowieniem jest chodzenie na siłownię lub podróżowanie, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – oto miejsce gdzie już niedługo, będziesz mógł połączyć te dwie aktywności.

Mieszkańcy i turyści być może już wkrótce będą mogli wybrać się na wycieczkę wzdłuż Sekwany, podziwiać nadrzeczne zabytki, do tego trenując.

Projekt powstaje przy zaangażowaniu wielu grup architektonicznych, a także naukowców z MIT. Jego celem jest wzmacnianie wizerunku francuskiej stolicy, jako miasta sprzyjającego zrównoważonemu rozwojowi i dobremu samopoczuciu mieszkańców.

Dla ćwiczących przeznaczono przestronne, przeszklone pomieszczenie o długości 20 metrów. Maksymalnie w jednym czasie na łodzi może przebywać do 45 osób. Do dyspozycji mają profesjonalny sprzęt fitness. Gdy tylko zaczynają ćwiczyć i naciska stopami np. na pedały rowerka, system konwertuje tę siłę na energię elektryczną, która jest wykorzystywana do zasilania używanego sprzętu.

© Carlo Ratti Associati

Dodatkowo część energii jest przesyłana do silników łodzi i umożliwia jej płynięcie po rzece. Na trasie przewidziano stacje, na których użytkownicy mogą swobodnie wsiadać i wysiadać.

Projektanci zaproponowali także montaż paneli fotowoltaicznych do gromadzenia energii słonecznej. Niezużyta energia elektryczna miałaby być przesyłana do sieci miejskiej.

Siłownia mogłaby działać cały rok, dostarczając sportowo-turystycznych wrażeń, wszystkim chętnym.

Podoba wam się taki pomysł?

© Carlo Ratti Associati

 

© Carlo Ratti Associati

The Paris Navigating Gym to projekt prowadzony przez międzynarodowe biuro projektowe Carlo Ratti Associati w połączeniu z wiodącym producentem sprzętu do ćwiczeń Technogym, architektoniczną grupą non-profit Terreform ONE oraz instytutu rewaloryzacji URBEM.