8 lat temu

Chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie. Co w tym czasie świętują przedstawiciele innych wyznań?

Koniec roku to czas ważnych świąt nie tylko dla chrześcijaństwa.

Hinduizm

swieta_krishna_janmashtami

W hinduizmie obchodzone jest święto narodzin boskiego dziecka – Kryszny, nazywane Krysznadźanmasztami.

Święto Narodzin Kryszny obchodzone jest ósmego dnia tzw. „ciemnej połowy” (Kryszna Paksza) miesiąca Bhadrapada według kalendarza hinduskiego. Jest to więc święto ruchome. Z okazji kilkudniowego święta wykonuje się przedstawienia teatralne, barwne i hałaśliwe parady, podczas których wierni tańczą i śpiewają pieśni religijne, a dzieci przebierają się w postaci związane z legendą o Krysznie, malując twarze, dekorując bogato stroje oraz wsadzając pawie pióro we włosy.

Co ciekawe, Kriszna wraz z bóstwami Brahma i Śiwą jest częścią hinduistycznej trójcy. Podobnie jak w przypadku Jezusa, narodził się poprzez niepokalane poczęcie i w pierwszych chwilach życia musiał uciekać przed śmiertelnym zagrożeniem. Ratunek przyniosło mu schronienie w rodzinie zastępczej.

Żydowskie Święto Świateł

happy-chanukah-lights-card

Chanuka trwa osiem dni, począwszy od 25 dnia hebrajskiego miesiąca Kislev, który przypada w listopadzie-grudniu. To pamiątka na cześć zwycięstwa Judy Machabeusza nad syryjskim tyranem Antiochem IV, dokonanym ponad 2100 lat temu.

W 164 roku przed Chrystusem, po trzech latach wojny, Juda Machabeusz, przywódca ludu Izraela odniósł decydujące zwycięstwo nad Syryjczykami i odzyskał zajętą przez wrogów Jerozolimę. Jedną z pierwszych rzeczy jaką Juda czyni po zwycięstwie jest ponowne poświęcenie świątyni, którą zbezcześcili pogańskimi bóstwami Syryjczycy.

W zapasach świątynnych znaleziono jednak tylko jeden mały dzban rytualnie czystej oliwy do lampy, która mogłaby wystarczyć na jeden dzień. Kiedy zapalono w świątyni lampę stał się cud – płonęła ogniem aż 8 dni. Od tego czasu Żydzi świętowali sukces Machabeusza i cud oleju.

Każdej nocy tygodniowego święta, rodziny gromadzą się wokół menory, specjalnego kandelabru posiadającego osiem świec. Pierwszej nocy głowa rodziny zapala jedną świecę. Drugiego dwie świece i tak dalej, aż ósmej nocy zapłonie wszystkie osiem. Każdej nocy najbliżsi ofiarowują sobie prezenty. Chanuka oznacza „poświęcenie”.

Kwanzaa

swieta-kwanzaa

To obchodzone w dniach od 26 grudnia do 1 stycznia, głównie w Stanach Zjednoczonych oraz w świecie zachodnim tygodniowe święto diaspory afrykańskiej. Upamiętnia afrykańskie dziedzictwo oraz jego ślady w kulturze amerykańskiej.

Kwanzaa została wymyślona w 1966 roku przez dr Potluca Karenga, profesora college’u i afroamerykańskiego lidera. Studiował on święta wielu afrykańskich grup i postanowił stworzyć nowe święto.

Kwanzaa w języku Kiswahili oznaczające „pierwociny żniw”. Święto odnosi się do takich wartości jak: jedność, determinacja, zbiorowa praca i odpowiedzialność, celowość, spółdzielczość, kreatywność i wiara.

Wicca

yule

Neopoganie w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych w dzień przesilenia zimowego świętują pogańskie Yule. Jest to święto światła, które w dniu przesilenia zwycięża nad ciemnością.

21 grudnia dekoruję się więc całorocznie zielone drzewo darami natury – jabłkami i orzechami, jako symbol niepokonanego życia. W domach zapala się zaś świece oraz urządza biesiady z rodziną i przyjaciółmi.

W czasach przedchrześcijańskich święto światła obchodzili w Europie Celtowie, Wikingowie oraz ludy germańskie.

Islam – Narodziny Proroka

Wszystkie święta w kalendarzu islamskim są ruchome. W tym roku w grudniu muzułmanie obchodzić będą Święto Narodzin Proroka Mahometa.

Mahomet jest pierwszym człowiekiem po Bogu oraz zdaniem wyznawców Islamu, najważniejszym z jego proroków. Narodzinom Mahometa również towarzyszyły liczne cuda: niezwykła światłość, głosy z niebios oraz objawienia aniołów.

W zależności od kraju święto wygląda inaczej, w niektórych krajach jest to dzień wolny od pracy. Sunnici z kolei nie zawsze zgadzają się na świętowanie tej okazji jako niezgodne z Koranem. W Turcji święto nazywa się Świętem Światła – w meczetach zapala się wtedy lampy i świece oraz wspomina się życie proroka, opowiadając budujące historie.

Źródła: [1] [2] [3] [4] [5] [6]