7 lat temu

Wystawa sztuki współczesnej… dla psów

Autor: Izabela Pilarska

buck_dogs_exhibition-2

Sztuka współczesna dociera do coraz szerszego grona odbiorców. W ostatnim czasie zainteresowały się nią nawet czworonogi – w Londynie odbyła się bowiem pierwsza wystawa dla psów, podczas której zaprezentowane zostały zarówno obrazy, jak też interaktywne instalacje.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Dominica Wilcox’a na zlecenie firmy ubezpieczeniowej More Than i miało na celu zachęcenie właścicieli zwierząt do częstszego spędzania czasu z pupilkami oraz wspólnej zabawy.

W celu ułatwienia czworonogom odbioru sztuki obrazy powieszono na wysokości ich głów – zabieg ten sprawił, że zwierzęta wręcz siadały naprzeciw dzieł, aby oddać się dłuższym kontemplacjom.

buck_dogs_exhibition-1

buck_dogs_exhibition-22

Duże wrażenie wywarła też na psach ogromna miska wypełniona piłkami imitującymi karmę, w których uczestnicy wystawy mogli się zanurzać i turlać. Hitem była także woda pryskająca z miski do miski – Watery Wonder.

buck_dogs_exhibition-3

buck_dogs_exhibition-6

Nie zabrakło również ekranu z odbijającymi się od ścianek frisbee oraz symulacji siedzenia w otwartym oknie.

waterwonder

buck_dogs_exhibition-10

Aby czworonogi jak najbardziej utożsamiły się prezentowaną im sztuką przygotowano wentylator rozprowadzający zapach starych butów i mięsa.

Chociaż wystawa była otwarta tylko przez dwa dni, stała się doskonałym dowodem na artystyczną wrażliwość czworonogów. Prawdopodobnie bodźce odbierane przez psy w czasie oglądania sztuki współczesnej sprawiają, że zwierzęta osiągają nie tylko poczucie szczęścia, ale też wewnętrznego spokoju.

waterdog

waterdog

doggallery

dogclaresmall

doggallerydominc

Źródło: Dominic Wilcox