7 lat temu

Nazwy produktów odpowiadające potrzebom, które rozwiązują, w nowej kampanii Ikea

Pomysłowa nowa kampania reklamowa Ikea.

ikea-retail-therapy-22

Od dobrej reklamy zależy bardzo wiele, dlatego wiele firm i korporacji wydaje mnóstwo pieniędzy i zatrudnia profesjonalne agencje reklamowe. Na zlecenie Ikea szwedzka agencja Åkestam Holst, przygotowywała wiele kampanii reklamowych, ale nigdy w takim stylu.

Pomysł polegał na tym, aby zastąpić nazwy produktów, najczęściej wyszukiwanymi frazami szwedzkiego google. W ten sposób połączono przedmioty z oferty sklepu z problemami, które rozwiązują. Oczywiście należy odbierać to z przymrużeniem oka.

O ile część problemów łatwo powiązać z produktami, w niektórych przypadkach trzeba się zastanowić nad interpretacją…

Chłopak cię ignoruje? Najprawdopodobniej latarenka na świeczkę rozwiąże sytuację, naświetlając problem. Kłopotliwe wydają się też być nożyczki, które mają zaradzić zbyt długiemu spędzaniu czasu przez syna przed komputerem.  Czy autorom chodziło o obcinanie palców? Czy kabla? ;)

ikea_retail_therapy2_0

Gdy otworzymy opis produktu zobaczymy, że ma on nawet powiązane problemy.

ikea_retail_therapy3

Trzeba przyznać, że wiertarka to naprawdę skuteczny (choć niehumanitarny) patent na budzenie, nie tylko nastolatków.

Zobaczcie cały spot:

Reklama jest doskonale zaplanowaną akcją. Wpisując w wyszukiwarkę jedną z fraz (a pamiętajmy, że były to najczęstsze zwroty wybrane z google) i szukając rozwiązanie problemu, jest duża szansa, że zamiast (mniej lub bardziej wartościowej porady) zobaczysz łóżko, szafę, czy kuchenkę.