8 lat temu

Najlepsze iluzje 2016 roku

Od 2005 roku konkurs na najlepszą iluzję nagradza prace najlepszych naukowców, okulistów, neurologów oraz artystów, tworzących niesamowite filmy prezentujące iluzje optyczne.

Spośród zgłoszeń z całego świata jury konkursu wybiera 10 najlepszych, a spośród nich trójkę finalistów.

Poniżej prezentujemy laureatów tegorocznej edycji.

I miejsce: “Motion Integration Unleashed: New Tricks for an Old Dog”

Autor: Mathew T. Harrison oraz Gideon P. Caplovitz, University of Nevada Reno, USA

Jak można zobaczyć na filmie poszczególne elementy tworzące kształty nie zmieniają swojego położenia, a jednak wywołują iluzje ruchu. To dlatego, że rytmicznie zmieniają kolor. Im więcej elementów konstrukcji tym bardziej efektowne wrażenie ruchu.

II miejsce: Ambiguous Cylinder Illusion

Autor: Kokichi Sugihara, Meiji University, Japonia

Bezpośredni widok obiektu oraz jego odbicia w lustrze jest niejednoznaczny. Przedmioty wydają się być okrągłymi cylindrami by po chwili zmienić kształt na prostokąty. Nie możemy zweryfikować, która interpretacja jest prawidłowa, ponieważ obracając obiekt widzimy jak zmienia on kształt nie tylko w lustrzanym odbiciu.

III miejsce: Silhouette Zoetrope

Autor Christine Veras, Nanyang Technological University, Singapur

Eksperyment jest hołdem dla pierwszych Zoetropów – urządzeń do animacji obrazu wykorzystujących efekt stroboskopu do stworzenia Iluzji ruchu. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnych dziewiętnastowiecznych Zoetropów animowane obrazki znajdują się na zewnątrz cylindra a nie w środku.

Dodatkowo mamy dla was jeszcze jednego finalistę konkursu:

“Caught Inside A Bubble”, Mark Vergeer, Stuart Anstis i Rob van Lier, University of Leuven, Belgia; Radboud University Nijmegen Holandia; UC San Diego, USA

W tej iluzji można zobaczyć na ekranie kolory, których w rzeczywistości na nim nie ma. Kolorowe “oko byka” pojawia się na zmianę z szarymi pęcherzykami różnej wielkości. Chociaż pęcherzyki są bezbarwne będą generować iluzoryczny kolor. Co ciekawe każdy pęcherzyk (pomimo iż kolorystycznie są takie same) wygeneruje inny fikcyjny kolor. W rzeczywistości jest to powidok pozostały po oku byka. Iluzoryczne kolory są odmienne ponieważ dany pęcherzyk za sprawą swojego rozmiaru wywołuje inny kolor.

Zwycięzców minionych edycji możecie zobaczyć tutaj: illusionoftheyear.com