7 lat temu

Szwecja obniżając podatki, zachęca ludzi by naprawiali, a nie wyrzucali stary sprzęt

Szwedzki rząd wprowadza ulgi podatkowe na naprawy wszystkiego, począwszy od rowerów do pralek, tak aby nie miało sensu wyrzucanie starych i kupowanie nowych przedmiotów.

3063935-poster-p-1-sweden-will-give-tax-breaks-for-repairing-your-old-stuff

Wszystko po to by walczyć z kulturą jednorazowej konsumpcji.

VAT na rowery i ubrania został zmniejszony z 25% do 12%, a w przypadku AGD konsumenci będą mogli ubiegać się o zwrot części podatku dochodowego, jeśli zdecydują się na naprawę.

Akcja ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu, jakie na środowisko wywołują stare sprzęty. Szwecja ma bowiem ambitny cel – stanie się ekologiczną gospodarką, opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju. W tym celu Szwedzi poczynili już imponujące osiągnięcia. Jednak jak zauważają decydenci wpływ indywidualnych konsumentów na środowisko jest coraz większy.

Program ma kosztować państwo około 54 miliony dolarów utraconych podatków. Strata przewyższać ma dochody z nowego podatku nałożonego na szkodliwe substancje chemiczne w sprzętach AGD.

“Wierzymy że pomoże to znacznie obniżyć koszty, a przez to uczynić bardziej racjonalnym ekonomicznie zachowywanie i naprawianie sprzętu” powiedział minister do spraw rynków finansowych i konsumenckich Szwecji Per Bolund.

Jest on kluczową postacią we wprowadzeniu zmian budżetowych. Według jego wyliczeń cięcia VAT-u zmniejszą koszty napraw ośmiokrotnie. Jego zdaniem będzie to wystarczające do stymulacji rozwoju rynku usług naprawczych, świadczących małe, przydomowe naprawy.

Wygenerowanie nowych miejsc pracy jest również istotne ze względu na stale napływających imigrantów. Usługi naprawcze będą dobrą propozycją dla osób z niskim wykształceniem.

Szwecja jak na razie zredukowała emisję dwutlenku węgla aż o 23% od 1990 roku. Połowę energii elektrycznej uzyskuje z odnawialnych źródeł energii. Jednak emisja związana z indywidualną konsumpcją wzrosła. Decyzja ma na celu nie tylko zmniejszenie konsumpcji ale również wspieranie tak zwanego Maker Movement – ruchu wytwórców oraz gospodarki opartej na współdzieleniu zasobów.

Czy ulgi podatkowe będą wystarczającą zachętą aby zmienić nawyki ludzi?

Jak zakładają twórcy nowych przepisów, podatek zwiększy liczbę serwisów usługowych świadczących naprawy sprzętu, przez co coraz więcej ludzi będzie z nich korzystać.

Czasami wystarczy niewielka modyfikacja by zmienić wzorce zachowań. Przykładem udanej inicjatywy szwedzkiego rządu było podniesienie opłat dla kierowców wjeżdżających do centrum miasta z jednej Korony do dwóch. Niewielka zmiana spowodowała rewolucję w miejskim ruchu.

Projekt nowych ulg podatkowych zostanie przedstawiony jako propozycja budżetowa na 2017 rok. W grudniu będzie głosowana w parlamencie.

Źródło: [1] [2]