7 lat temu

Ile czasu tracimy na codzienne czynności?

Nie masz na nic czasu? Zwykłe, codzienne obowiązki pochłaniają Ci całe życie? Zobacz ile dokładnie.

czas

Przedstawione dane odnoszą się do głównie do Brytyjczyków, w niektórych przypadkach udało nam się dotrzeć do polskich statystyk.

Przeciętnie w roku:

1000 godzin poświęcamy na szperanie w Internecie

Według danych z Oxford Internet Survey ponad 70 z tych 1000 godzin przeznaczamy na portale społecznościowe.

Łącznie, licząc czas spędzony na oglądaniu telewizji, siedzeniu przed komputerem, smartfonem lub tabletem, wychodzi dziewięć godzin dziennie patrzenia w jakiś ekran!

Przeciętny polski internauta spędza w sieci 73 godziny miesięcznie czyli 876 rocznie.

36.5 godziny śmiejemy się

To wychodzi tylko sześć minut dziennie. To połowa czasu spędzonego w ciągu roku na Facebooku. W 1950 roku Brytyjczycy śmialiśmy się trzy razy tyle.

1 460 godzin oglądania telewizji

Przeciętne gospodarstwo domowe spędza 1460 godzin rocznie przed „szklanym pudłem” – cztery godziny na dobę.

Czasami oglądamy nawet o tym nie wiedząc. Badanie TV Licensing Authority wykazało, że szacujemy czas przed telewizorem o 20 godzin w tygodniu za krótko, zapominając o spaniu przed nim.

W tej kwestii dysponujemy też całkiem dokładnymi danymi odnośnie Polski. Przeciętny Polak spędza przed srebrnym ekranem średnio 4 godziny, 29 minut i 14 sekund. Najwięcej czasu bo aż 6 godzin, 28 minut i 47 sekund spędzają osoby w wieku powyżej 60 lat. Im młodszy widz tym krótszy czas przed TV, Polacy między 20 a 39 rokiem życia mają zaledwie 3 godziny, 15 minut i 47 sekund na telewizję a dzieci i młodzież w wieku od 4 do 19 lat spędzają przed TV tylko 2 godziny, 33 minuty i 44 sekundy.

2 372 śpimy

Zdrowa dawka to osiem godzin snu na dobę, ale przeciętny Brytyjczyk zażywa tylko sześć i pół godzin snu, co daje rocznie 2372 godziny, według Sleep Council.

Polacy zdecydowanie lepiej wypadają w tej kategorii. Przeciętny Kowalski w 2013 roku spał średnio 8 godzin i 37 minut na dobę – całkiem nieźle.

19 godzin seksu

Narodowa ankieta na temat seksualności i stylu życia mówi, że przeciętny Brytyjczyk uprawia seks mniej niż pięć razy w miesiącu, w porównaniu do 6,4 razy w roku 1991. Badanie sugeruje, że gra wstępna trwa siedem minut a stosunek 12. Sumuje się to do zaledwie 19 godzin na rok.

Z kolei niemieckie badania wzięły pod lupę czas w jakim doświadczamy orgazmu. W przypadku mężczyzn trwa on ok. 12,4 sekund. W skali całego życia daje to 9 godzin i 18 sekund rozkoszy. Niestety biologia jest w tym względzie nie przyjazna kobietom, średni orgazm kobiety trwa 1,7 sekundy, co w całym życiu daje mniej niż półtorej godziny.

Przeciętna długość zabaw erotycznych Polaków w 2011 roku wynosiła 13,9 minuty i również skróciła się w stosunku do badań dokonywanych 10 lat wcześniej.

43 godzin przeznaczamy na ćwiczenia

Przeciętny mieszkaniec Wysp Brytyjskich spędza zaledwie 50 minut tygodniowo (43 godzin rocznie) na ćwiczeniach, według danych WeightWatchers. Jest to dużo poniżej zalecanych 30 minut dziennie.

43 godzin przygotowujemy się na nocne wyjście

Kobiety spędzają więcej niż 43 godziny rocznie na robieniu makijażu, układaniu włosów i ubieraniu się przed wieczornym wypadem na miasto. Mężczyźni poświęcają nieco ponad 14 godzin rocznie by wyglądać jak najlepiej wychodząc do ludzi, według danych Skinbliss.

14.5 dni chorobowego

Brytyjczycy biorąc 9,1 dni roboczych zwolnienia z powodu choroby rocznie. Spędzają więcej czasu pod kołdrą niż pracownicy konkurencyjnych gospodarek – w USA jest to 4,9 dni w roku, a w krajach Azji i Pacyfiku 2,2 dni. Łącznie w ciągu całego naszego życia spędzamy w pracy 99 117 godzin – to równowartość 11 lat i sześciu miesięcy.

Natomiast statystyczny Kowalski na L4 przebywa przez ok. 14,5 dnia w roku.

237 godzin na jedzenie

Wielka Brytania stoi w obliczu kryzysu otyłości, jednak jej mieszkańcy spędzają tylko 39 minut dziennie na jedzenie, czyli 237 godzin w roku. Każdego dnia jest to średnio siedem minut i 20 sekund na śniadanie, 12 minut 49 sekund w porze lunchu i 19 minut na kolacje.

W naszym kraju przeciętnie na posiłki w ciągu doby poświęcamy 1 godz. i 35 min.

91 godzin mężczyźni i 74 godzin kobiety spędzają w toalecie

Choć może to nie być oczywiste, to mężczyźni spędzają znacznie więcej czasu w toalecie niż kobiety.

Badanie przeprowadzone przez firmę zajmującą się sprzętem łazienkowym wykazały, że mężczyźni spędzają tam godzinę i 45 minut w tygodniu, podczas gdy kobiety jedną godzinę i 25 minut.

34 godziny na golenie

Kobiety poświęcają cztery minuty na golenie nóg, więc jeśli robisz to dwa razy w tygodniu wyjdzie siedem godzin rocznie. Mężczyźni spędzają pięć minut na golenie, cztery razy w tygodniu, więc to jest 17 godziny rocznie więcej.

724 godzin na telefonie

Spędzamy mniej czasu z naszymi partnerami niż z naszymi telefonami. 119 minut dziennie – to 724 godzin rocznie – wykonując połączenia telefoniczne, przeglądając Internet, wysyłając wiadomości tekstowe i słuchając muzyki.

Partnerom poświęcamy jedynie 97 minut.

115 godzin z dziećmi

Każdy kto już czuje się winny pozostawiając dzieci i idąc do pracy nie powinien tego czytać. Według Office for National Statistics przeciętny pracujący rodzic spędza 19 minut dziennie opiekując się swoimi dziećmi, to zaledwie 115 godzin rocznie.

208 godzin na sprzątanie

Wydaje się, że kobiety toczą niekończącą się wojnę z brudem, poświęcając około 208 godzin rocznie, by ich domy były nieskazitelnie czyste. Mężczyźni spędzają połowę tego czasu na sprzątaniu, a 16% deklaruje, że zostawia to w całości swojego partnerce…

W skali całego życia…

…spędzamy 2 170 godzin na opalanie

Równowartość 13 tygodni naszego życia spędzamy na plaży, starając się nabyć nieco kolorów, według sondażu TripAdvisor. I nadal wypadamy chyba dość „blado”.

…653 czekając na pociągi

Kręcąc się na peronach, oczekując pociągów lub stojąc na przystankach autobusowych, łącznie 27 dni życia – mimo iż często wydaje nam się, że trwa to o wiele dłużej.

…160 dni na przerwach na papierosa

Palacze naprawdę skracają swoje życie – tracąc średnio więcej niż pięć miesięcy życia wychodząc na „dymka” według Benenden Healthcare Society.

…6 miesięcy w kolejkach

Nic dziwnego, że wydaje się, że mijają wieki zanim dostaniemy się na przód kolejki. Spędzamy prawie trzy dni w roku i sześć miesięcy w ciągu całego życia czekając na swoją kolej, wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis aukcyjny madbid.com.

Źródła: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]