7 lat temu

Jesteś niski, gruby lub łysy – nie przejmuj się. Zobacz jakie korzyści niosą ze sobą te „wady”

Każdy kij ma dwa końce, oto lista udowodnionych przez naukowców pozytywnych efektów zdrowotnych, jakie wiążą się z niepożądanymi cechami fizycznymi.

Jesteś niski?

niski

Naukowcy wykazali, że niscy mężczyźni żyją dłużej niż wysocy.

Wysocy panowie są bardziej narażeni na stany chorobowe oraz umierają młodziej. Badania wskazały również optymalny wzrost pod kątem maksymalnie długiego życia – w przypadku panów to 1,57 metra.

W przypadku kobiet działa to podobnie. Niskie kobiety są mniej narażone na raka. Badania Oxford University opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancet wykazały, że na każde 10 cm powyżej średniego wzrostu ryzyko zachorowania na każdy rodzaj raka, począwszy od czerniaka złośliwego do białaczki, zwiększa się o 16%.

Brzydko pachniesz?

smierdzi

Belgijscy naukowcy odkryli, że osoby wydzielające wyjątkowo nieprzyjemny zapach stóp i spoconych pach wywołują więcej współczucia niż inni członkowie społeczeństwa.

Ich badania, opublikowane w Journal of Applied Social Psychology, ujawniły, że wydzielając nieprzyjemne ale naturalne zapachy zyskasz większą sympatię niż ludzie, którzy śmierdzą piwem czy papierosami.

Nikt cię nie lubi?

nielubiany

Każdy chce mieć przyjaciół, ale osoby, które mają problem z kontaktami społecznymi są mniej narażone na infekcje wirusowe, ponieważ stykają się z mniejszą liczbą ludzi każdego dnia.

Dr Deirdre Hollingsworth członki zespołu doradczego Światowej Organizacji Zdrowia ds. epidemii świńskiej grypy z 2009 roku powiedziała: „ryzyko nabycia choroby zakaźnej zależy od liczby i rodzaju kontaktów jakie nawiązujemy. Jeśli rozmawiasz z wieloma osobami w ciągu dnia jesteś bardziej narażony na ekspozycję na wirusa”.

Często masz wzdęcia i puszczasz gazy?

baki

Gastrolodzy ostrzegają – nie powstrzymujcie się przed puszczaniem bąków. Nie pachną przyjemnie ale są dobre dla zdrowia.

Sytuacje, gdy nie mamy jak popuścić dręczących nas wiatrów, mogą być niekorzystne dla zdrowia – nie ma się więc co przejmować „wrażeniami” naszych sąsiadów. Jak ostrzegają gastroenterolodzy w pracy opublikowanej na łamach New Zealand Medical Journal, w niektórych sytuacjach może to być wręcz niebezpieczne:

„Jeśli pilot samolotu powstrzymuje gazy może to wywołać wiele negatywnych skutków, w tym zmniejszenie koncentracji, a nawet pogorszenie zdolności do sterowania samolotem”.

Jesteś leworęczny?

leworeczny

Mańkuty, mimo iż stanowią jakieś 5-10% populacji mają większe szanse na fotel prezydencki – przynajmniej na terenie USA. Od 1981 roku każdy prezydent z wyjątkiem George’a W. Busha był leworęczny.

Łysiejesz?

lysienie

Męskie łysienie jest związane z wysokim poziomem testosteronu we krwi. Uważa się, że to właśnie ten hormon jest przyczyną utraty włosów. Badania na University of Washington wykazały również, że mężczyźni, u których rozwija się łysina i postępuje utrata włosów mają od 29% do 45% mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Palisz papierosy?

palacz

Palenie zabija, ale według badań opublikowanych w czasopiśmie Psychopharmacology, zaciągając się papierosem pobudzasz receptory dopaminy, która poprawia czas reakcji i wydajność pamięci.

(Mimo tego i tak uważamy, że palenie to okropny nałóg.)

Masz duży nos?

duzynos

Choć to paradoksalne, posiadacze dużego nosa są mniej narażeni na choroby przenoszone drogą kropelkową.

University of Iowa wykazało, że większy nos służy jako bariera zatrzymująca zarazki z dala od naszych dróg oddechowych.

Nie masz pieniędzy?

biedny

Im mniej masz pieniędzy, tym wierniejszym partnerem jesteś.

Badanie przeprowadzone przez University of California wykazało, że dobrze zarabiający ludzie byli bardziej skłonni do zdradzania swoich partnerów.

Masz nadwagę?

nadwaga

Czy bycie grubym zawsze jest złe? Badanie przeprowadzone w Center for Disease Control and Prevention w Maryland wykazało się, że nadwaga może przedłużyć naszą żywotność!

Naukowcy odkryli, że niektórzy ludzie znajdujący się w kategorii „idealnej wagi” żyją krócej niż ci, z umiarkowaną nadwagą.

Siwiejesz?

siwy

Jeśli nie jesteś George Clooneyem twoje szare włosy mogą być interpretowane jako oznaka starzenia i wiązać się ze spadkiem zdolności fizycznych. Ale Hiszpańscy naukowcy studiując sierść dzików odkryli, że zwierzęta z siwą sierścią okazywały się być najzdrowsze ze stada. Jeżeli przekłada się to na ludzi, nie masz się czym martwić :)

Źródło