7 lat temu

Pies z alergią na ludzi

Autor: Izabela Pilarska

adam-4

Zdjęcie: Lucky Dog Retreat Rescue

Jak wiadomo wielu ludzi boryka się z alergią na zwierzęta – wysypka, katar oraz kichanie często pojawiają się u właścicieli czworonogów. Nowe badania naukowców z Waszyngtonu wykazały jednak, że może też być odwrotnie!

Uczulenie na ludzi często objawia się u psów wypadaniem sierści, a także zaczerwieniami i strupami. Doskonałym przykładem jest Adam – labrador, który trafił do organizacji Lucky Dog Retreat Rescue w Indianapolis ze skórą w fatalnym stanie.

adam-2

Zdjęcie: Lucky Dog Retreat Rescue

Badania wykazały, że przyczyną dolegliwości psa jest alergia na ludzki naskórek. Okazuje się, że uczulenie może być też wywołane przez łupież, dym papierosowy, a nawet kurz – czynniki te negatywnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego czworonogów.

adam-1

Zdjęcie: Lucky Dog Retreat Rescue

Weterynarze nie byli w stanie określić, co jest przyczyną złego stanu zdrowia labradora. Mimo że specjaliści dokonywali wszelkich starań, aby pomóc Adamowi, wciąż tracił on sierść, a na jego skórze przybywało ran. Aby zapobiec kąsaniu przez psa swędzącego ciała, lekarze zmuszeni byli umieścić na jego szyi specjalny stożek.

Robin Herman, która znalazła Adama, również robiła wszystko, aby poczuł poczuł się lepiej:

„Karmiliśmy go najlepszym jedzeniem. Eliminowaliśmy wszelkie pchły. Szukaliśmy specjalnych rozwiązań, ale problemy skórne nie ustępowały. Nikt nie mógł zrozumieć, co się dzieje. Wreszcie pobrano krew zwierzęcia do badań i wówczas wyszła na jaw szokująca prawda – Adam jest uczulony na ludzi. Kiedy weterynarz powiedział mi o tym, nie uwierzyłam” – powiedziała Robin.

(Film w angielskiej wersji językowej)

Mimo że lekarze ciągle nie potrafili zwalczyć dolegliwości labradora, Robin nie poddała się i znalazła weterynarza leczącego tego typu przypadłości. Dzięki immunoterapii układ odpornościowy Adama zaczął tolerować alergeny.

adam-3

Zdjęcie: Lucky Dog Retreat Rescue

Dolegliwości psów mających alergię na ludzi są wyjątkowo uciążliwe – zwierzęta nie mogą być noszone oraz głaskane przez swoich opiekunów. Na szczęście dostępne jest odczulanie umożliwiające łagodzenie objawów na tyle, aby pupil bez uszczerbku na zdrowiu mógł przebywać w towarzystwie właścicieli.