7 lat temu

2200 letnie malowidło zachowane przez pustynne powietrze

To niesłychanie dobrze zachowane malowidło na suficie znajduje się w egipskiej Świątyni Hator. Jest to główny obiekt w kompleksie świątynnym Dendera. Budowa świątyni Hator trwała ponad 30 lat. Rozpoczął ją Ptolemeusz XII, a kontynuowała jego następczyni królowa Kleopatra VII. W chwili jej śmierci, w roku 30 p.n.e. rozpoczynano właśnie dekorowanie wnętrz. Dla cywilizacji zachodniej świątynię "odkryli" uczeni wysłani przez Napoleona, na przełomie XVIII i XIX wieku.  Gdy pierwszy raz odwiedzili to miejsce, znaleźli wielowiekową arabską wioskę założoną wewnątrz wielkiej świątyni. Od gotowania i ognia na przestrzeni wielu lat, sufit sczerniał. Pod warstwą sadzy zachowało się jednak niezwykłe malowidło pokrywające cały sufit. Po renowacjach, które w ostatnim czasie miały miejsce, można podziwiać jego niezwykłe kolory. Aż trudno uwierzyć, że ma ono ponad 2000 lat. Sklepienie jest ozdobione złożoną i starannie uporządkowaną symboliczną mapą nieba znakami zodiaku (wprowadzonymi przez Rzymian) oraz podobiznami Nut - bogini nieba, która co wieczór połyka słońce, bo urodzić je o świcie.

To niesłychanie dobrze zachowane malowidło na suficie znajduje się w egipskiej Świątyni Hator. Jest to główny obiekt w kompleksie świątynnym Dendera.

Budowa świątyni Hator trwała ponad 30 lat. Rozpoczął ją Ptolemeusz XII, a kontynuowała jego następczyni królowa Kleopatra VII. W chwili jej śmierci, w roku 30 p.n.e. rozpoczynano właśnie dekorowanie wnętrz.

Dla cywilizacji zachodniej świątynię „odkryli” uczeni wysłani przez Napoleona, na przełomie XVIII i XIX wieku. Gdy pierwszy raz odwiedzili to miejsce, znaleźli wielowiekową arabską wioskę założoną wewnątrz wielkiej świątyni. Od gotowania i ognia na przestrzeni wielu lat, sufit sczerniał.

Pod warstwą sadzy zachowało się jednak niezwykłe malowidło pokrywające cały sufit. Po renowacjach, które w ostatnim czasie miały miejsce, można podziwiać jego niezwykłe kolory. Aż trudno uwierzyć, że ma ono ponad 2000 lat.

Sklepienie jest ozdobione złożoną i starannie uporządkowaną symboliczną mapą nieba znakami zodiaku (wprowadzonymi przez Rzymian) oraz podobiznami Nut – bogini nieba, która co wieczór połyka słońce, bo urodzić je o świcie.