8 lat temu

W jaki sposób rybie łuski mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki samoregeneracji?

Kolejna zagadka przyrody…

skinbow-fish-cell_small

Zdjęcie powyżej przedstawia w dużym zbliżeniu łuskę ryby, a dokładnie danio pręgowatego, zwanego po angielsku zebrafish. Ta niewielka ryba ma niezwykłe właściwości do samoregeneracji.

Każda komórka znajdująca się na zewnątrz organizmu tej ryby – włącznie z komórkami gałek ocznych – została genetycznie zaprogramowana przez naukowców do wytwarzania pigmentu, w celu odróżnienia od sąsiadujących komórek.

Ta niesamowita wielokolorowa struktura powstała w laboratorium w wyniku wszczepienia embrionom ryb genu powodującego produkcję czerwonego, zielonego i niebieskiego białka. Każda komórka posiada w efekcie unikalną kombinację tych białek, co powoduje powstawanie odmiennych odcieni.

810

Łuska widoczna na zdjęciu ma 1,2 mm szerokości; średnia szerokość zabawionej komórki wynosi około 18μm.

„Powstają tysiące kombinacji kolorów, jednak przy użyciu lampy fluorescencyjnej jesteśmy w stanie zidentyfikować jedynie około 80 z nich” mówi prof. Stefano Di Talia, pracujący nad eksperymentem.

Komórki skóry danio pręgowatego są identyczne, dzięki zróżnicowaniu kolorystycznemu naukowcy byli jednak w stanie zobaczyć każdą z nich osobno.

„Komórki zwykle występują w połączeniu z siedmioma, ośmioma innymi. Prawdopodobieństwo, że komórka będzie się stykać z drugą komórką tego samego koloru jest niskie – 80% komórek ma inny kolor niż sąsiad.”

Kolorowe barwienie komórek ma na celu pomóc naukowcom zrozumieć zdolność ryby do regeneracji. Podczas eksperymentu naukowcy obserwują jak poszczególne komórki skóry rozwijają się oraz jak reagują na urazy.

„Kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry, komórki zaczynają się przemieszczać” relacjonuje Kenneth Poss kierownik badania. „Niektóre komórki rosną od 50 do 100 procent, aby zastąpić uszkodzoną skórę”.

Danio pręgowany może nawet regenerować całe płetwy po amputacji – powody tych niesamowitych zdolność pozostają jednak niejasne.

„Te stworzenia mają duże zdolności regeneracyjne. My natomiast cały czas zastanawiamy się dlaczego ssaki nie są zdolne do regeneracji tkanek tak jak salamandry czy ryby”.

Czy w najbliższej przyszłości poznamy sekret regeneracji? Jeżeli tylko naukowcy rozwiążą zagadkę rybich łusek.