8 lat temu

Hubble uchwycił możliwe erupcje wody na Europie, księżycu Jowisza!

Niesamowita wiadomość obiegła świat!

m15-077a

Źródło: NASA

Astronomowie przy użyciu kosmicznego teleskopu Hubble’a sfotografowali coś, co może być pióropuszami pary wodnej wybuchającymi na powierzchni księżyca. Odkrycie to wspiera inne obserwacje Hubble’a sugerujące, że na lodowym księżycu dochodzi do takich erupcji.

Obserwacja zwiększa prawdopodobieństwo, że misje kosmiczne wysyłane w przyszłości na Europę, mogą być w stanie pobrać próbki wody z oceanów Europy, bez konieczności wiercenia poprzez kilometry lodu.

„Ocean Europy uważany jest za jedno z najbardziej obiecujących miejsc, które potencjalnie mogłyby nadawać się do życia w Układzie Słonecznym,” powiedział Geoff Yoder, jeden z administratorów programu Science Mission Directorate NASA w Waszyngtonie. „Te plamy, jeśli rzeczywiście istnieją, mogą dostarczyć nowych sposobów na pobranie materiału do badań z powierzchni planety”.

Naukowcy szacują, że obserwowane pióropusze pary dochodzą do 200 km wysokości. Następnie materiał opada z powrotem na powierzchnię księżyca.

Europa ma ogromny globalny ocean zawierający dwa razy tyle wody, ile możemy znaleźć w ziemskich oceanach, ale jest ona chroniona przez warstwę bardzo zimnego i twardego lodu. 

Zaobserwowane plamy są kuszącą okazją do zebrania próbek pochodzących spod powierzchni, bez konieczności lądowania lub wiercenia w lodzie.

Porównanie całkowitej ilości wody na Europie i na Ziemi. Źródło: APOD | Kevin Hand (JPL/Caltech), Jack Cook (Woods Hole Oceanographic Institution), Howard Perlman (USGS)

Porównanie całkowitej ilości wody na Europie i na Ziemi. Źródło: APOD | Kevin Hand (JPL/Caltech),
Jack Cook (Woods Hole Oceanographic Institution), Howard Perlman (USGS)

Zespół, prowadzony przez Williama Sparks’a ze Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore zaobserwował niezwykłe erupcje podczas oglądania jak księżyc przechodzi przed Jowiszem.

Obserwacje dostarczyły kolejnych dowodów potwierdzających pióropusze wody na Europie. W 2012 roku zespół kierowany przez Lorenz Roth z Southwest Research Institute w San Antonio, wykrył podobne wybuchy pary wodnej w lodowatym południowym regionie polarnym księżyca.  Docierały ponad 160 kilometrów w przestrzeń kosmiczną.

Oba zespoły do przeprowadzania obserwacji, wykorzystywały spektrograf teleskopu Hubble’a, każdy w całkowicie niezależny sposób, aby ostatecznie dojść do tego samego wniosku.

Jeżeli informacje potwierdzą się, obecność pióropuszy pary wodnej na Europie, uczyni z księżyca Jowisza,  drugi księżyc w Układzie Słonecznym znany z posiadania pióropuszy pary wodnej. W 2005 roku sonda kosmiczna NASA Cassini wykryła strumienie pary wodnej i pyłu wypływające z powierzchni księżyca Saturna, Enceladusa.

Naukowcy liczą, że będzie można przeprowadzić badania ostatecznie weryfikujące odkrycie, za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, którego wystrzelenie w kosmos zaplanowano na rok 2018.

Badania zespołu Williama Sparks’a zostaną opublikowane we wrześniowym numerze Astrophysical Journal.

Źródło: NASA