8 lat temu

Delfiny prowadzą rozmowy, tak jak ludzie

Od dawna wiadomo, że delfiny są inteligentnymi istotami, teraz – po raz pierwszy w historii – naukowcy zarejestrowali rozmowy tych ssaków!

delfiny

Dzięki podwodnemu mikrofonowi, naukowcy z Rezerwatu Przyrody Karadag w Teodozji w Rosji, zarejestrowali, jak dwa delfiny butelkonose z Morza Czarnego rozmawiają ze sobą.

W badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie Mathematics and Physics, naukowcy zaobserwowali, że delfiny Yana i Yasha, słuchały się nawzajem bez przerywania sobie, po czym odpowiadały.

Mowa delfinów składa się z charakterystycznych kliknięć i pogwizdywań (których naukowcy zidentyfikowali już ponad 1000). Nowe badania pokazują, że delfiny zmieniają głośność i częstotliwość kliknięć, aby tworzyć poszczególne „słowa” – podobnie jak ludzie.

„Ta wymiana przypomina rozmowę między dwojgiem ludzi” skomentował dr Wiaczesław Ryabov, główny naukowiec badający zachowania tych ssaków. „Każdy impuls, który jest wytwarzany przez delfiny, różni się od drugiego zestawem składowych widmowych w dziedzinie częstotliwości”.

3-large_transwc_q6o_wkvh9zlqtpecugmtl4wh-qvoa1_nwu5b-emi

captu2re-large_transi2ctj82rcjy3qoqq5vojvebr3j3vheen9iwm3oolhni

Przebieg „rozmowy” delfinów. Na zdjęciu powyżej zaznaczono miejsca w basenie, w których zarejestrowano dźwięki. Na wykresie zaznaczono dźwięki wydawane przez ssaki w tych miejscach.

Wcześniejsze badania doprowadziły naukowców do przypuszczenia, że delfiny – których mózgi są większe i bardziej skomplikowane niż u ludzi – stosują formę języka migowego, wykorzystując płetwy do komunikowania się.

W 2007 Australijscy naukowcy odnieśli sukces w identyfikowaniu konkretnych gwizdów, które ich zdaniem oznaczały „jestem tu, gdzie są wszyscy”, „pośpiesz się” oraz „tam jest jedzenie”.

Zespół Ryabova opierając się na tych danych, zademonstrował, jak bardzo podobne są wzory mowy delfinów do tych używanych przez ludzi.

„Ten język wykazuje wszystkie cechy konstrukcyjne obecne w ludzkim języku mówionym” dodaje Ryabov. „Ich język może być uważany za wysoko rozwinięty język mówiony, zbliżony do ludzkiego języka.”

Choć zespół Ryabova ustalił, że delfiny tworzą zdania składające się maksymalnie z pięciu „słów” nie ma pewności, co te zdania mają znaczyć. Naukowcy dopiero starają się, aby je rozszyfrować.

„Ludzie muszą zrobić pierwszy krok do ustanowienia relacji z pierwszymi inteligentnymi mieszkańcami Ziemi – stworzyć urządzenie zdolne do pokonania barier, które stoją na drodze do komunikacji pomiędzy delfinami i ludzi” dodał.