2 lata temu

Tak wygląda człowiek widziany oczami delfina

jak-widza-delfiny-ciekawe-1

Grupa badawcza z Wielkiej Brytanii opracowała technikę wizualizacji sygnałów, którymi posługują się delfiny do obserwowania rzeczywistości. W oparciu o dane pozyskane z sygnałów wysyłanych przez zwierzęta, stworzyli trójwymiarowe modele pokazujące, w jaki sposób widzą one otaczający świat.

Zobacz także: Jak widzą świat zwierzęta?

Delfiny są jednym z gatunków zwierząt, które wykorzystują echolokację do orientacji w przestrzeni. Emitując krótki dźwięk o wysokiej częstotliwości zwierzę odbiera fale, które odbijają się od napotkanych przeszkód. Następnie na podstawie natężenia powracającego dźwięku, zwierzę jest w stanie określić odległość od obiektu oraz jego podstawowe parametry metryczne.

Aby przełożyć sygnały emitowane przez delfina na obraz naukowcy z projektu SpeakDolphin.com użyli systemu do obrazowania CymaScope. System umożliwił nagranie wyizolowanych sygnałów, wysyłanych przez delfiny w stronę obiektów. Bazując na zarejestrowanych sygnałach stworzyli dwuwymiarowy rysunek. Następnie przy użyciu programu komputerowego obrazy przełożono na trójwymiarowe modele.

„Pracujemy nad komunikacją delfinów od ponad 10 lat” skomentował w oświadczeniu prasowym Jack Kassewitz, szef zespołu badawczego. „Kiedy odkryliśmy, że delfiny mogą identyfikować obiekty z nagranego dźwięku z dokładnością do 92%, zaczęliśmy szukać sposobu, na zobaczenie co takiego było w tych dźwiękach”.

System CymaScope rejestruje dźwięk powstały przez wibracje fal dźwiękowych na powierzchni wody. Gdy delfin skanuje obiekt, przy pomocy dźwięków o wysokiej częstotliwości, każdy drobny trzask zostaje uchwycony jako element obrazu.

Podczas eksperymentu samica delfina nazwana Amaya skierowała sygnał dźwiękowy w stronę zanurzonego w wodzie płetwonurka. Następnie specjalny hydrofon zarejestrował brzmienie echa, powstałego po odbiciu się dźwięku od nurka. Mężczyzna przebywał w wodzie bez maski tlenowej, aby uniknąć dodatkowych zakłóceń powstałych przez uwalniające się pęcherzyki powietrza. W czasie gdy Amaya „skanowała” kształt nurka przy pomocy swojego sonaru CymaScope zarejestrował wibracje dźwiękowe powstałe w wodzie.

jak-widza-delfiny-ciekawe-5

Prócz człowieka do wody wprowadzono również inne obiekty – doniczkę, kostki oraz plastikowe figurki w kształcie krzyża .

„Byliśmy zachwyceni widząc druk pierwszego modelu sześcianu, stworzonego na podstawie danych dostarczonych przez urządzenie nagrywające. Jednak kiedy zobaczyliśmy wydruk postaci człowieka odjęło nam wszystkim mowę” skomentował Kassewitz. „Po raz pierwszy w historii możemy zobaczyć, w jaki sposób walenie obrazują świat dźwiękiem”.

Rozwijając projekt w przyszłości naukowcy chcą zbadać, czy i w jaki sposób zwierzęta mogą dzielić się tymi wytworzonymi przez echolokację obrazami, używając własnego soniczno-obrazkowego języka.