8 lat temu

Tak wygląda człowiek widziany oczami delfina

jak-widza-delfiny-ciekawe-1

Grupa badawcza z Wielkiej Brytanii opracowała technikę wizualizacji sygnałów, którymi posługują się delfiny do obserwowania rzeczywistości. W oparciu o dane pozyskane z sygnałów wysyłanych przez zwierzęta stworzyli trójwymiarowe modele pokazujące, w jaki sposób widzą one otaczający świat.

Zobacz także: Jak widzą świat zwierzęta?

Delfiny są jednym z gatunków zwierząt, które wykorzystują echolokację do orientacji w przestrzeni. Emitując krótki dźwięk o wysokiej częstotliwości, zwierzę odbiera fale, które odbijają się od napotkanych przeszkód. Następnie na podstawie natężenia powracającego dźwięku, zwierzę jest w stanie określić odległość od obiektu oraz jego podstawowe parametry metryczne.

Aby przełożyć sygnały emitowane przez delfina na obraz, naukowcy z projektu SpeakDolphin.com użyli systemu do obrazowania CymaScope. System umożliwił nagranie wyizolowanych sygnałów, wysyłanych przez delfiny w stronę obiektów. Bazując na zarejestrowanych sygnałach, stworzyli dwuwymiarowy rysunek. Następnie przy użyciu programu komputerowego obrazy przełożono na trójwymiarowe modele.

„Pracujemy nad komunikacją delfinów od ponad 10 lat” skomentował w oświadczeniu prasowym Jack Kassewitz, szef zespołu badawczego. „Kiedy odkryliśmy, że delfiny mogą identyfikować obiekty z nagranego dźwięku z dokładnością do 92%, zaczęliśmy szukać sposobu, na zobaczenie co takiego było w tych dźwiękach”.

System CymaScope rejestruje dźwięk powstały przez wibracje fal dźwiękowych na powierzchni wody. Gdy delfin skanuje obiekt, przy pomocy dźwięków o wysokiej częstotliwości, każdy drobny trzask zostaje uchwycony jako element obrazu.

Podczas eksperymentu samica delfina nazwana Amaya skierowała sygnał dźwiękowy w stronę zanurzonego w wodzie płetwonurka. Następnie specjalny hydrofon zarejestrował brzmienie echa, powstałego po odbiciu się dźwięku od nurka. Mężczyzna przebywał w wodzie bez maski tlenowej, aby uniknąć dodatkowych zakłóceń powstałych przez uwalniające się pęcherzyki powietrza. W czasie gdy Amaya „skanowała” kształt nurka przy pomocy swojego sonaru CymaScope zarejestrował wibracje dźwiękowe powstałe w wodzie.

jak-widza-delfiny-ciekawe-5

Prócz człowieka do wody wprowadzono również inne obiekty – doniczkę, kostki oraz plastikowe figurki w kształcie krzyża.

„Byliśmy zachwyceni, widząc druk pierwszego modelu sześcianu, stworzonego na podstawie danych dostarczonych przez urządzenie nagrywające. Jednak kiedy zobaczyliśmy wydruk postaci człowieka, odjęło nam wszystkim mowę”, skomentował Kassewitz. „Po raz pierwszy w historii możemy zobaczyć, w jaki sposób walenie obrazują świat dźwiękiem”.

Rozwijając projekt w przyszłości naukowcy chcą zbadać, czy i w jaki sposób zwierzęta mogą dzielić się tymi wytworzonymi przez echolokację obrazami, używając własnego soniczno-obrazkowego języka.