8 lat temu

50 odcieni żółtego. Czyli jaki kolor powinien mieć zdrowy mocz

Zanim spłuczesz wodę, poświeć chwilę na obserwację.

kolor-moczu

Kolor uryny może powiedzieć co nieco o stanie zdrowia – odwodnienie, infekcje, a nawet niektóre nowotwory. Dowiedz się, jak powinien wyglądać zdrowy mocz oraz ile tak naprawdę powinniśmy pić wody.

Zanim przejdziemy do charakterystyki kolorów, szybkie przypomnienie jak działa układ wydalniczy.

Krew sączy się przez nerki, w których usuwane są z niej wszelkie odpady, minerały, sole, cukry i inne chemiczne produkty uboczne. Niektóre cukry są z powrotem wchłaniane do krwi, wszystko inne jest wydalane w postaci moczu, który przechodzi przez moczowody do pęcherza, a następnie przez cewkę usuwany jest z organizmu.

Twój mocz może opowiedzieć o aktualnym stanie zdrowia i poziomie nawodnienia.

Ważne jest, aby pamiętać, że może on czasowo zmienić kolor w zależności od tego, co jesz, jak bardzo jesteś nawodniony, jakie przyjmujesz leki. Chociaż jest to rzadkie, niektóre pokarmy mogą powodować, że będzie on zielony, a nawet niebieski!

Głównym czynnikiem wpływającym na kolor moczu jest oczywiście woda i stopień nawodnienia naszego organizmu. Chociaż to odwodnienie jest częstym problemem, niektórzy ludzie rzeczywiście piją znacznie więcej wody niż potrzeba. Zdrowy mocz ma żółty kolor. Im ciemniejszy, tym mniej nawodniony organizm. Jednak jeśli pijesz tyle wody, że mocz staje się jasny, może powodować to nierównowagę poziomu elektrolitów.

Odwodnienie występuje, gdy tracisz więcej płynów, niż przyjmujesz. Może to się objawić ciemniejszym kolorem uryny. Jednym z najprostszych sposobów, aby upewnić się, że dostarczasz sobie wystarczająco dużo wody, jest sprawdzenie, czy ma się wystarczająco nawodniony organizm rano i mieć przez cały dzień w zanadrzu butelkę wody, popijając od czasu do czasu.

Zmianę koloru mogą wydołać też niektóre leki np. przeczyszczające, czy barwniki, czyniąc urynę ciemniejszą niż zwykle.

kolor-moczu-2

Oto co mówi kolor uryny:

  • Słomkowy do przezroczystej żółci: to jest normalny kolor zdrowego moczu, oznaka dobrze nawodnionego organizmu. Dokładnie tak powinien wyglądać.
  • Przezroczysty lub jasny żółty: wygląda na to, że pijesz już zbyt dużo wody, co czyni mocz praktycznie bezbarwnym. Przewodnienie przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych komplikacji.
  • Ciemny żółty: wciąż „normalnie”, ale na pograniczu odwodnienia. Należy zacząć bardziej regularnie popijać wodę.
  • Miodowy: czas napić się wody, nie odkładaj napoju na później!
  • Kolor syropu klonowego: może sugerować poważne odwodnienie lub choroby wątroby.
  • Różowy lub czerwonawy: jeśli jadłeś ostatnio produkty spożywcze barwiące na czerwono, takie jak buraki, rabarbar, czy jagody, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Jeśli nie, może to być krew w moczu, który jest oznaką albo przejściowych infekcji dróg moczowych, albo czegoś bardziej skomplikowanego: zakażenia układu moczowego (ZUM), zakażenia nerek; objawem kamieni nerkowych, jak również raka nerek, pęcherza moczowego i prostaty. Warto zauważyć, że ZUM są znacznie bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn.
    Konkluzja: jeśli widzisz mocz w czerwonawym odcieniu, odwiedź lekarza!
  • Spieniony lub „musujący” mocz: jeśli zdarza się tylko od czasu do czasu, to jest to po prostu efekt „hydrauliczny” dobrego przepływu. Ale jeśli dzieje się to za każdym razem, może wskazywać na wysoki poziom białka w moczu, co należy skonsultować z lekarzem.

Jednak najwięcej na temat zdrowia nasz mocz może powiedzieć, jeśli oddamy go do analizy – krew w moczu może nie być widoczna gołym okiem, a dokładne zmierzenie poziomu cukru pomaga wykazać ryzyko cukrzycy.