8 lat temu

Prawdziwe twarze znanych marek

Siec restauracji KFC reklamuje do dzisiaj twarz jego założyciela. Kim są osoby, których twarze stały się logotypami?

Leo the Lion

logo-1

Lew Jackie, szkolony przez Mela Koontza, był drugim lwem wykorzystywanym jako logo MGM. Był za to pierwszym, którego głos został nagrany za pomocą gramofonu. Premierowe wykonanie mogliśmy usłyszeć przed filmem White Shadows in the South Seas w 1928 roku.

Oprócz bycia maskotką MGM, Jackie wystąpił również w ponad stu filmach, m. in. Tarzanie z Johnnym Weissmullerem. Pojawił się także z nieco zlęknioną Gretą Garbo w reklamie z 1926 roku.

greta_garbo_leo_the_lion

Popularności przysporzył mu również fakt, że udało mu się wyjść cało z kilku niebezpiecznych wypadków (w tym dwóch wykolejonych pociągów, trzęsienia ziemi i wybuchu w studio nagraniowym), dzięki czemu zyskał przydomek „Leo Lucky”.

Wujek Sam

logo-2

Choć wizerunek Wuja Sama jako uosobienia państwa, sięga tradycją do 1812 roku, to właśnie plakat z 1917 roku, zachęcający do walki w czasie I Wojny Światowej, stał się najczęściej reprodukowaną podobizną.

W role Wuja Sama wcielił się artysta poproszony o przygotowanie plakatu – James Montgomery Flagg, wykorzystując swoje własne podobieństwo do „Wuja”. Słynny plakat (jak również słynny gest z palcem) w rzeczywistości naśladuje równie kultowy brytyjski plakat z 1914 przedstawiający Pana Kitchenera.

logo-2a

Gdy Flagg został poproszony o zaktualizowanie plakatu w czasie II wojny poprosił o udział swojego sąsiada Waltera Bottsa, który jak zanotowano, wygrał z innymi modelami m. in. za sprawą „najdłuższych ramion, najdłuższego nosa, i najbardziej krzaczastych brwi.” Botts za swoje „zasługi” został nawet uhonorowany wyróżnieniem przez prezydenta Johnsona w 1969 roku.

Dziecko Gerbera

true-faces-behind-5-famous-logos-6

W 1928 roku firma Gerber ogłosiła konkurs na twarz kampanii reklamowej żywności dla niemowląt.

Artystka Dorota Hope Smith nadesłała prosty szkic narysowany węglem, przedawniający dziecko o wielkich oczach i twarzy cherubinka z kręconymi włoskami i charakterystycznie zaciśniętymi ustami. Smith nadsyłając zgłoszenie zaznaczyła, że w razie potrzeby rozwinie i dokończy szkic. Sędziowie konkursu jednak zakochali się w twarzy dziecka i wybrali rysunek jako zwycięzca, naciskając by pozostał on prostym szkicem.

Ann Turner Cook

Ann Turner Cook

Gerber przyjął rysunek jako oficjalny znak towarowy w 1931 roku. Od tego czasu twarz dziecka pojawia się na wszystkich opakowaniach produktów Gerbera i w każdej reklamie. Tożsamość dziecka była jednak utrzymywana w tajemnicy przez 40 lat, aż do 1978 roku.

Okazało się wtedy, że artystka sportretowała dziecko swoich sąsiadów małą Ann Turner Cook, który w dorosłych życiu stała się pisarką i nauczycielką języka angielskiego.

Dama z pochodnią, Colombia Pictures

colombia

Od czasu pojawienia się na ekranie „damy z pochodnią” w 1928 roku, jako symbolu wytwórni Columbia, dama przeszła ponad 10 aktualizacji. Ostatnia wersja z 1992 roku została przygotowana przez artystę Michaela J. Deasa, który najpierw namalował olejny obraz, który następnie zdigitalizowany.

colombia1

Do namalowania obrazu zatrudnił modelkę – Jenny Jospeh. Co ciekawe kobieta nigdy wcześniej ani nigdy później nie pracowała już pozując.

KFC Man

colonel-sanderwerwesrs

Pułkownik Harland David Sanders (1890-1980) był amerykańskim biznesmenem, najbardziej znanym z założenia sieci fast foodów serwujących kurczaka czyli Kentucky Fried Chicken. Był również ambasadorem marki i symbolem firmy. Jego nazwisko oraz wizerunek do dziś są stosowanymi symbolami sieci restauracji.

true-faces-behind-5-famous-logos-5

Po uzyskaniu tytułu pułkownika Kentucky w 1950 roku, Sanders zaczął nosić bródkę i ubierać się w czarny surdut (później zamieniony na biały garnitur), charakterystyczny krawat, imitując wizerunek południowego gentlemana sprzed wojny secesyjnej. Ostatnie 20 lat swojego życia pokazywał się publicznie tylko w tym zestawie odzieżowym. Wybielał również wąsy i bródkę, aby dopasować je do swoich siwych włosów.