8 lat temu

Planeta możliwa do rozwinięcia życia odkryta na orbicie naszej „sąsiedniej” gwiazdy Proxima Centauri!

Poszukiwania egzoplanet przynoszą pierwsze spektakularne efekty. Naukowcy uzyskali dowody na istnienie możliwej do goszczenia życia planety, krążącej wokół najbliższej nam gwiazdy spoza Układu Słonecznego.

Wyobrażenie artystyczne przedstawiające widok z powierzchni planety Proxima b krążącą wokół czerwonego karła Proxima Centauri najbliższą gwiazdę do Systemu Słonecznego. Podwójna gwiazda Alfa Centauri AB pojawia się również w obrazie do górnej prawej części samego Proxima.

Wyobrażenie artystyczne przedstawiające widok z powierzchni planety Proxima b krążącej wokół czerwonego karła Proxima Centauri najbliższej gwiazdy do Systemu Słonecznego. Podwójna gwiazda Alfa Centauri AB pojawia się w obrazie w górnej prawej części. Źródło: ESO / M. Kornmesser

Nazwana mianem „Proxibma b” planeta ma odpowiednią temperaturę do pojawienia się wody w stanie ciekłym. Jest to obecnie najbliższa ziemi egzoplaneta.

Informacje na temat odkrycia opublikowano 24 sierpnia na łamach strony ESO (European Southern Observatory). Planeta krąży wokół najbliższej nam planety pozasłonecznej – Proxima Centauri, znajdującej się jakieś 4,24 lat świetlnych (40 bilionów km) od Ziemi.

Ta chłodna gwiazda z gwiazdozbioru Centaura jest zbyt słaba, aby zobaczyć ją gołym okiem na nocnym niebie. Ponadto znajduje się w pobliżu dużo jaśniejszego układu dwóch gwiazd Alpha Centauri AB.

Gwiazdy położone najbliżej słońca.

Gwiazdy położone najbliżej słońca. Źródło: NASA/Penn State University / wikipedia

Skalista planeta krążąca na około gwiazdy jest nieco większa od Ziemi. Jej masa stanowi co najmniej 1,3 masy naszej planety i okrąża matczyną gwiazdę w zaledwie 11 dni. Jej orbita znajduje się tylko 7 kilometrów od gwiazdy.

Proxima Centauri jest jednak czerwonym karłem, a więc o wiele mniejszą i chłodniejszą gwiazdą niż nasze Słońce (jej masa i rozmiar to z grubsza zaledwie 10% jego masy). Dzięki temu strefa zamieszkalna znajduje się bliżej. Mimo tego umiarkowanego położenia planeta może być silne dotknięta działaniem promieni UV oraz rentgenowskich, o wiele mocniejszych niż wartości, których doświadczamy na Ziemi.

Porównanie wielkości gwiazd z konstelacji Alpha Centauri do Słońca.

Porównanie wielkości gwiazd z gwiazdozbioru Alpha Centauri do Słońca.

Prawdopodobnie planeta cały czas jest zwrócona jedną stroną w kierunku gwiazdy, przez co na jednej półkuli panuje wieczny dzień, a na drugiej ciągła noc.

Jak na razie naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy na powierzchni planety znajduje się woda. W takim wypadku mogłaby pojawić się ona tylko w najbardziej nasłonecznionych częściach półkuli zwróconej w stronę gwiazdy, lub w „pasie tropikalnym”.

Orbita planety, silne promieniowanie gwiazdy i historia jej formowania sprawiają, że jej atmosfera będzie prawdopodobnie zupełnie inna od ziemskiej – mało możliwe, aby na planecie następowały zmiany pór roku.

Proxima Centauri zlokalizowana na nocnym niebie. Źródło: frontierastro.co.uk

Proxima Centauri zlokalizowana na nocnym niebie. Źródło: frontierastro.co.uk

Proxima b będzie od teraz głównym celem w polowaniu na dowody istnienia życia we wszechświecie. System Alfa Centauri jest również potencjalnym celem pierwszych prób podróży do innych układów planetarnych.

„Odkryjemy jeszcze wiele innych egzoplanet, jednak poszukiwania najbliższej podobnej ziemi planety, i sukces jej odkrycia są największym życiowym doświadczaniem wielu z nas. Wiele ludzkich historii i osiągnięć naukowych zostało ukoronowanych tym odkryciem. Osiągnięte rezultaty są również hołdem dla ich pracy. Następnym krokiem będzie poszukiwanie na Proxima b życia” skomentował Guillem Anglada-Escudé kierownik zespołu, który dokonał obserwacji.