8 lat temu

Intrygujące egzoplanety wykryte przez teleskop Keplera

14

Misją teleskopu Keplera jest poszukiwanie tzw. egzoplanet, czyli obiektów orbitujących w innych układach słonecznych. Ze względu na podobny charakter znalezione planety mogą być porównywane do Ziemi. Oczywiście, niektóre z nich są bardziej skaliste, inne zbudowane niemal wyłącznie z gazów. Jedno mają wspólne – każda z nich jest odkryciem, które zwiększa nasze rozumienie kosmosu.

Teleskop, nazwany od nazwiska renesansowego badacza Johannesa Keplera, zorpoczął swoją misję w marcu 2009 roku. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie wiedzieliśmy o istnieniu egzoplanet. Pierwszych odkryć dokonywano już wiele lat wcześniej. W okresie od 1988 do 2015 roku, różnymi metodami wykryto aż 1977 planet podobnych do Ziemi, znajdujących się w 1257 systemach planetarnych.

Poznajcie 10 najsłynniejszych planet, odkrytych w przeciągu ostatnich 20 lat badań. Niektóre z nich mogą stanowić przyszłość dla kosmicznej kolonizacji.

1. Kepler – 186f

1-kepler186f

Grafika: NASA Ames/SETI Institute/JPL-Caltech

Pierwszą skalistą planetą, jaką udało się znaleźć w tzw. strefie zamieszkiwalnej (ekosferze) – regionie wokół gwiazdy macierzystej, gdzie temperatura jest wystarczająca do istnienia wody w stanie ciekłym.

Planeta jest zbliżona wielkością do Ziemi. Nawet jeśli nie możemy dowiedzieć się, co dzieje się na jej powierzchni przypadek ten przypomina nam, dlaczego opracowywane są nowe technologie, które pozwolą naukowcom przyjrzeć się bliżej odległym światom.

2. HD 209458 b „Ozyrys”

2-hd_209458_b

Grafika: NASA, European Space Agency, Alfred Vidal-Madjar (Institut d’Astrophysique de Paris, CNRS)

Jest to pierwsza odkryta planeta tranzytująca, a za razem pierwsza planeta pozasłoneczna, u której zaobserwowano atmosferę i zbadano jej skład chemiczny. Zaobserwowanie tranzytu planety (zjawiska gdy planeta przesuwa się na tle tarczy gwiazdy) udowodniło, że obserwacje tranzytu były wykonalne, otwierając tym sposobem cały nowy rozdział w baranicach egzoplanet.

3. System Kepler-11

511895main_Kepler-11_IntroShot_full

Grafika: NASA/JPL-Caltech

Był to pierwszy tak mały system planetarny odkryty przez teleskop Keplera. W przestrzeni dzielącej Słonce od Merkurego ulokowało się aż 5 planet. To pokazało, że tego rodzaju nieznane dotąd kompaktowe systemy, mogą być stabilne.

4. Kepler-16b

587837main_Kepler16_transit_art2_full

Grafika: NASA/JPL-Caltech

Pierwsza odkryta przez Keplera planeta krążąca wokół dwóch gwiazd na raz. Jest to tak zwana planeta okołopodwójna.

5. 51 Pegasi b

5-51peg

Grafika: NASA/JPL-Caltech

To gigantyczna planeta, która ma połowę masy Jowisza i okrąża swoją gwiazdę co cztery dni. Była to pierwsza potwierdzona egzoplaneta krążąca wokół gwiazdy podobnej do Słońca, odkrycie, które rozpoczęło zupełnie nowe pole eksploracji.

6. CoRoT 7b

6-corot-7b

Grafika: ESO/L. Calçada

Pierwsza superziemia czyli skalista planeta, o rozmiarach podobnych do Ziemi, na której uważa się, że mogą panować podobne warunki atmosferyczne.

Jest to pierwsza planeta, która udowadnia, że światy podobne do naszej planety mogą istnieć w innych częściach kosmosu, oraz że poszukiwania możliwej do zamieszkania planety (skalistej, w „strefie zamieszkiwalnej”) mają przyszłość.

7. Kepler-22b

607694main_Kepler22bArtwork_full

Grafika: NASA/Ames/JPL-Caltech

Kolejna planeta znajdująca się w ekosferze gwiazdy i potencjalnie wodny świat, niepodobny do niczego, co znajduje się w naszym układzie słonecznym.

8. Kepler-10b

508910main_koi-72-still-6k-3_full_full

Grafika: NASA/Kepler Mission/Dana Berry

Pierwsza skalista planeta odkryta przez teleskop Keplera jest całkowicie spalonym światem wielkości Ziemi. Planeta okrąża gwiazdę w niespełna 20 godzin, na jej powierzchni panuje temperatura ok. 1400 stopni Celsjusza. Naukowcy uważają, że jej powierzchnia może być oceanem lawy.

9. System Kepler-444

kepler444_image_0

Grafika: Tiago Campante/Peter Devine

Najstarszy poznany system planetarny. Ma pięć planet – wszystkie w rezonansie orbitalnym (wzajemnym oddziaływaniu grawitacyjnym, nie tylko względem gwiazdy ale również siebie nawzajem). Ten dziwny system planetarny pokazał, że systemy słoneczne powstały i istniały od nieomal samego początku życia galaktyk.

10. 55 Cancri e

646922main_pia15622-43_full

Grafika: NASA/JPL-Caltech

Kolejna superziemia. Jej średnica jest ponad dwukrotnie większa od średnicy naszej planety, a masa o osiem razy potężniejsza. Planeta obiega swoje słońce co 18 godzin; z powodu bliskości gwiazdy temperatura na powierzchni wynosi około 2700 °C. Uważa się, że planeta ma skalisty rdzeń otoczony warstwą wody w stanie nadkrytycznym – który jest zarówno płynem jak i gazem. Całość otoczona jest rozległą otoczką pary wodnej.