2 lata temu

12 nieznanych faktów o Czechach

Czechy

Gdzie znajduje się największa solniczka na świecie? Ile lat ma najstarszy most w Czechach? Czy w Czechach uprawia się chmiel? Przedstawiamy 12 ciekawostek o Czechach, które będziesz chciał zobaczyć na własne oczy!

 

Lokalizacja: Písek, Czechy Południowe

Czechy

Najstarszy most w Czechach ma ponad 750 lat! Powstał w 1348 r. w królewskim mieście Písek, które zasłynęło z wydobywania złotonośnego piasku. Po przejściu przez most w Písku można wybrać się na kawę do zabytkowego centrum miasta, gdzie znajduje się Wielki Rynek i barokowy ratusz.

(Prawie) największa twierdza w kraju

Lokalizacja: Trutnov, Czechy Północne

Gdyby nie podpisanie Układu Monachijskiego w 1938 roku, Twierdza Stachelberg w Trutnovie byłaby największą w Czechach. Jednak nawet niedokończona budowla robi ogromne wrażenie na turystach, którzy mogą podziwiać wnętrze i podziemną część twierdzy.

Jedyny klucz do Czeskiego Królestwa

Lokalizacja: Loket, Czechy Zachodnie

Czechy

Zamek Loket jest usytuowany na skale, którą z trzech stron otacza rzeka Ohrza. Dawniej był nazywany: „Kluczem do Królestwa Czeskiego”, a dziś mieści się w nim muzeum. Zamek Loket uchodzi za najcenniejszy w Czechach i największy (spośród zachowanych) w środkowej Europie.

Największy zegar słoneczny w Europie

Lokalizacja: Prachatice, Czechy Południowe

Na renesansowym rynku w Prachaticach znajduje się największy zegar słoneczny w Europie. Powstał w XX wieku, a jego autorem jest rzeźbiarz Z. Šimek. Przez Prachatice przechodzi również szlak turystyczny, nawiązujący do historycznej Złotej Trasy Solnej.

Fosforyzowane podziemne korytarze

Lokalizacja: Jihlava, Czechy Południowe

Czechy

Choć w Jihlavie znajduje się zapierająca dech w piersiach Starówka, to podziemne korytarze na głębokości 18 metrów robią równie wielkie wrażenie. Wszystko za sprawą „zdolności” do świecenia na zielono!

Czeskie uprawy chmielu

Lokalizacja: Louny, Czechy Północne

Wokół miasta Louny znajdują się liczne uprawy chmielu, dzięki czemu w mieście funkcjonuje browar. Oprócz oczywistych walorów smakowych miasto oferuje również średniowieczną zabudowę i gotycką Bramę Žatecką.

Największa na świecie solniczka

Lokalizacja: Slaný, region środkowoczeski

Muzeum Solniczek w Slaný gromadzi blisko 2800 eksponatów, wśród których znajduje się największa na świecie solniczka o wysokości 120 cm. Dzięki gigantycznym rozmiarom może pomieścić 40 kg soli! Po wyjściu z Muzeum Solniczek można natomiast udać się do pięknego kościoła św. Gotarda czy Bramy Velvarskiej.

Miasto na Bursztynowym Szlaku

Lokalizacja: Opawa, region Morawsko-Śląski

Czechy

Przez Opawę przewożono bursztyn już na początku wieku! Miasto leżało bowiem na Szlaku Bursztynowym, który był jednym z głównych szlaków handlowych ówczesnej Europy. Ze względu na liczne tereny zielone Opawa to jedno z lepszych miejsc na urlop lub weekendowy relaks.

Największe organy w Europie

Lokalizacja: Ołomuniec, Morawy

W kościele św. Maurycego w Ołomuńcu znajdują się największe organy w Europie. Składają się z 10 400 piszczałek!

Największa rzeźba w Czechach

Lokalizacja: Ołomuniec, Morawy

Po opuszczeniu kościoła św. Maurycego, można udać się na rynek w Ołomuńcu, gdzie znajduje się Kolumna Najświętszej Trójcy o wysokości 35 metrów. Dzięki swoim rozmiarom uchodzi za największą rzeźbę w Czechach.

Święto Wina w Czechach

Lokalizacja: między innymi: Uherské Hradiště, Znojmo, Mikulov

Święta wina, winobrania, pochody winiarzy odbywają się we wrześniu w wielu czeskich i morawskich miastach. To niezwykle radosne wydarzenia, odbywające się w duchu winiarskich tradycji danego regionu. W trakcie organizowane są m.in.: występy zespołów folklorystycznych, jarmarki rzemiosł ludowych, a nawet mistrzostwa regionu w ubijaniu masła!

Najdłuższe podziemia w Czechach

Lokalizacja: Znojmo, Morawy

Kilkadziesiąt kilometrów podziemnych korytarzy czeka na odważnych śmiałków! Znojmo oferuje trasy, które trzeba pokonywać na czworakach, brodząc w wodzie lub poruszając się po śliskich schodach. Po wyjściu na powierzchnię można natomiast udać się na degustację win w majestatycznym klasztorze Loucký.

Odwiedź Czechy, poczuj ich klimat!

W Czechach znajduje się mnóstwo interesujących miejsc, które zapierają dech w piersiach, przekazują wiedzę o kulturze i historii, a także pozwalają na zabawę. Oprócz wymienionych jest to m.in.:

  • średniowieczne miasto królewskie Stříbro,
  • wieża kościoła św. Wawrzyńca w Vysoké Mýto,
  • dawny dom poety Juliusa Zeyera w Vodňanach,
  • 72-metrowa Biała Wieża w Hradcu Králové.

Widzisz? Teraz musisz zobaczyć to wszystko na własne oczy. Wybierz dowolne miejsce i zaplanuj swoją wycieczkę!

Więcej informacji turystycznych o Czechach: #VisitCzechRepublic