8 lat temu

Najprostsza metoda na pozbycie się stresu – patrzenie na drzewa

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois i Uniwersytetu w Hong Kongu stwierdzili, że istnieje zaskakująco prosty sposób na zmniejszenie poziomu stresu – oglądanie drzew.

drzewa-8

Według ich badań już samo oglądanie filmiku z drzewami wystarczyło, aby znacznie zmniejszyć poziom stresu wśród uczestników testu, nawet jeśli były to drzewa w otoczeniu miejskim.

Nie jest to pierwszy eksperyment, który sugeruje, że natura ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne samopoczucie – wcześniejsze badania wykazały, że wdychanie leśnego powietrza ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, poprzez pożyteczne bakterie, olejki eteryczne pochodzenia roślinnego i ujemnie naładowane jony, które w nim się znajdują.

Do ostatniego badania zaproszono grupę 160 wolontariuszy, których najpierw odpowiednio zestresowano, każąc im wygłosić publiczne przemówienie, a następnie wypełnić test w obecności egzaminatorów. Następnie każdy z badanych został losowo przydzielony do oglądania jednego z dziesięciu sześciominutowych filmów przygotowanych przez naukowców. Wideo będące projekcją multimedialną wyświetlaną w technice 360 stopni prezentowało widoki miasta. Poszczególne filmiki były zróżnicowane pod względem stopnia widoczności drzew od 2 do 62 procent.

Aby zmierzyć poziom stresu uczestników każdy z nich wypełnił trzy kwestionariusze – jeden przed rozpoczęciem badania, kolejny zraz po wygłoszeniu mowy lub wypełnieniu testu, a ostatni po krótkiej przerwie, gdy wszystko mieli już za sobą.

Uzbrojeni w te wszystkie dane naukowcy byli w stanie wykazać związek między procentem widzianych na filmie drzew a poziomem stresu.

Stwierdzili, że im większe zagęszczenie drzew tym mniejszy poziom stresu. Badanie miało jednak pewne ograniczenia – uczestnicy sami definiowali swój poziom stresu. Ponadto widok drzew na filmie może mieć inny wpływ niż kontakt na żywo. Badanie wykazało jednak niezbicie, że sam widok drzew jest wystarczającym sposobem na obniżenie poziomu zdenerwowania.

Nauka co rusz znajduje kolejne dowody na to, jak bardzo korzystny jest dla nas kontakt z przyrodą – warto uwzględnić ten aspekt w swojej codziennej rutynie.

Poniżej prezentujemy kolekcję zdjęć drzew, na dobry początek :)

drzewa-1

drzewa-2

drzewa-3

drzewa-4

drzewa-5

drzewa-6

drzewa-7

drzewa-9

drzewa-10