8 lat temu

Nowa supernowoczesna kamera HDR służąca do nagrywania testów silników rakietowych

NASA wypuściła film, na którym widzimy test silnika rakiety Orbital ATK’s QM-2, wykonany przy pomocy nowej kamery o naprawdę potężnych możliwościach.

Kamera High Dynamic Range Stereo X (w skrócie HiDyRS-X) rejestruje obraz w zwolnionym tempie, wykonując równocześnie kilka wersji obrazu z różnymi wartościami ekspozycji. 

Fotografia HDR (High Dynamic Range) ma na celu uzyskanie zdjęcia o poszerzonym zakresie tonalnym, przekraczającym możliwości pojedynczej ekspozycji. Następnie oprogramowanie łączy je w finalny plik, który odpowiednio eksponuje wszystkie obszary obrazu wideo.

Kamera została zaprojektowana specjalnie dla NASA do badania testów silników rakietowych. Pozwala na kompleksową analizę obrazu bogatego w detale.

nasa-debuts-new-high-speed-hdr-camera-for-observing-rocket-propulsion-2

Tradycyjne kamery tego typu mają ograniczenie do rejestrowania obrazu w jednym trybie, z określonymi wartościami ekspozycji.

Jest to bardzo problematyczne, ponieważ wydobywające się z silnika gazy są bardzo rozgrzane i tym samym bardzo jasne. Taka ekspozycja uniemożliwia dostrzeżenie detali.

nasa-debuts-new-high-speed-hdr-camera-for-observing-rocket-propulsion-3

Testy odbyły się w ośrodku badawczym Orbital ATK w Promontory w Utah i były drugą i ostatnią próbą przed pierwszym lotem testowym rakiet SLS, który jest planowany na rok 2018. SLS będzie najpotężniejszą rakietą na świecie, i zabierze astronautów NASA w głąb przestrzeni kosmicznej dalej niż kiedykolwiek.