8 lat temu

Substancja umożliwiająca oddychanie pod wodą!

Możliwość swobodnego oddychania pod wodą może już wkrótce stać się osiągalna dla człowieka – bez użycia masek czy butli tlenowych.

pod-woda

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii we współpracy z University of Sydney w Australii opracowali kryształ absorbujący tlen, nazwany na cześć bohatera komiksu, kryształem Aquamana.

Materiał jest w stanie przechowywać gaz w znacznie większym stężeniu niż w przypadku tradycyjnych zbiorników, co oznacza, że ciężkie butle można zastąpić znacznie mniejszymi i lżejszymi obiektami, które będą uwalniać tlen poddane małej ilości ciepła.

10 litrów ziaren krystalicznych wystarczy żeby wyciągnąć tlen z całego pomieszczenia!

Profesor Christine McKenzie powiedział, że kryształ może znaleźć zastosowanie u osób chorych na raka płuc, które muszą obecnie dźwigać ciężkie zbiornik tlenu przy sobie. Możliwe również, że „także nurkowie pewnego dnia będą w stanie zostawić butlę z tlenem w domu i zamiast nich wykorzystywać tlen z kryształu, stosowanego jako filtr koncentrujący tlen z wody „.

„Zaledwie kilka ziaren materiału jest w stanie zaabsorbować tlen konieczny do jednego oddechu. Materiał absorbując tlen z wód, w których pływałby nurek może sprawić, że wystarczające będzie zabranie ze sobą zaledwie kilku takich ziaren”.

„Substancja nasycona tlenem może być porównana do butki tlenowej zawierającej czysty tlen pod ciśnieniem – różnica jest taka, że materiał może trzymać trzy razy więcej tlenu”.

Kryształ Aquamana ma podobną do gąbki konsystencję i wykorzystuje wiązania kobaltowe w cząsteczkach organicznych.

„Kobalt nadaje materiałowi dokładnie molekularną i elektronową strukturę, która umożliwia absorbowanie tlenu z otoczenia” tłumaczy McKenzie. „Niewielkie ilości metali są niezbędne do absorpcji tlenu, nie jest to więc takie zaskakujące obserwować ten efekt w nowym materiale”.

Niestety ze względu na złożoną formułę chemiczną trudno jest na razie naukowcom zsyntetyzować duże ilości materiału.