8 lat temu

Najstarszy przypadek raka w historii

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem naukowców z Wits University z RPA ogłosił odkrycie najstarszych dowodów na przypadek raka i guzów kostnych u ludzkich przodków.

Źródło: Patrick Randolph-Quinney (UCLAN)

Odkrycie kości stopy na stanowisku archeologicznym w Swartkrans w RPA, datowanej na około 1,7 milionów lat, zawiera dowody występowania nowotworu złośliwego. Odkrycie przesuwa więc najstarszą datę pojawienia się choroby w czasy głębokiej prehistorii!

Chociaż nie jest dokładnie ustalone, do którego gatunku hominida należała dokładnie kość, oczywiste jest, że był to dwunożny pokrewny człowiekowi gatunek.

Rak w kości stopy, a dokładnie w śródstopiu, został zidentyfikowany jako kostniakomięsak, agresywna postać raka, która u współczesnych ludzi występuje zazwyczaj u dzieci, nieleczona zwykle powoduje przedwczesną śmierć.

„Ze względu na stan, w jakim się zachowała kość, nie wiemy, do kogo dokładnie należała – dorosłego czy dziecka, czy rak spowodował śmierć tej osoby, ale wiemy, że miało to wpływ na zdolność tej osoby do chodzenia i biegania” mówi dr Bernhard Zipfel, naukowiec z Wit University.

Przy okazji odkrycia naukowcy opisali również najstarszy znany w historii przypadek odnalezienia guza w szczątkach hominidów.

Łagodny guzek wykryto w kręgach dziecka Australopithecus Sediba datowanego na prawie dwa miliony lat. Do tej pory najstarszy możliwy guz u hominida został znaleziony w żebrze neandertalczyka i datowano go na około 120 tysięcy lat.

„Współczesna medycyna wydaje się zakładać, że nowotwory i guzy są choroby spowodowanymi przez współczesny styl życia i środowisko. Nasze badania pokazują, że początki tych chorób sięgają naszych dawnych krewnych, miliony lat przed powstaniem nowoczesnych społeczeństw przemysłowych” podsumował wyniki członek zespołu badawczego Edward Odes.

„Obecność guza u Australopithecus Sediba jest fascynująca nie tylko dlatego, że znajduje się w plecach, niezwykle rzadkie miejsce, gdzie manifestuje się taka choroba u współczesnych ludzi, ale także dlatego, że wystąpił u dziecka. To w rzeczywistości pierwszy dowód kopalny na występowanie takiej chorobę u młodego osobnika w całej historii rodziny ludzkiej.”

Modele powierzchniowo renderowane pokazać rdzeniastego Wypełnienie gąbczastej kości korowej i zogniskowany zniszczenie pobliżu marginesie okostnej.

Modele pokazują gąbczaste wypełnienie kości i zniszczenie w pobliżu okostnej. Źródło: Edward Odes

Prof. Lee Berger autor obu publikacji i lider projektu Malapa, gdzie odnaleziono kręg, dodaje:

„Do tej pory nie tylko sądzono, że te rodzaje nowotworów i guzów są chorobami nowoczesności, co jak pokazują te skamieliny, nie jest prawdą, ale również, że u współczesnych ludzi pojawiają się one w wyniku dłuższego życia.

Tymczasem ten rzadki nowotwór został znaleziony u dziecka. Dzieje tych typów guzów i nowotworów są wyraźnie bardziej skomplikowane, niż dotychczas przypuszczano.”

„Naukowcy z RPA posłużyli się różnymi sposobami wykorzystania promieni rentgenowskich do odkrywania nowych i ciekawych faktów o dawnych krewnych człowieka”, zauważa dr Jacqueline Smilg, radiolog z Charlotte Maxeke Hospital w Johannesburgu.

„Jest to kolejny dobry przykład tego, w jaki sposób nowoczesne nauki kliniczne i paleoantropologia pracują razem do poszerzenia naszej wiedzy o chorobach zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości.”