8 lat temu

Kuba opracowała szczepionkę na raka płuc!

kubinskuyu-vakcinu-protiv-raka-legkih-vpervye-ispytayut-v-ssha_1

Mimo zacofania gospodarczego i autorytarnej dyktatury Kuba jest jednym z krajów, gdzie od kilku lat stosuje się szczepienia na raka płuc i to całkiem skutecznie. Utrzymywane przez 55 lat przez USA embargo na handel z tym krajem skutecznie powstrzymało rozprzestrzenianie się leku na zachodnie rynki. Teraz może się to zmienić.

cimavax

Urząd zajmie się obecnie m.in. testowaniem leku pod względem bezpieczeństwa.

„Testowanie szczepionki daje bardzo obiecujące perspektywy. Jak do tej pory okazuje się, że szczepionka ma niską toksyczność oraz jest tania w produkcji i przechowaniu” mówi przedstawiciel Roswell Park Institute, odpowiedzialnej za testy.

547999787-950x1024

Rak płuc. Kolorowe rentgenowskie zdjęcie klatki piersiowej 84 latniej kobiety. Złośliwego guz nowotworowy widoczny jest w kolorze żółtym w prawym płucu (góra po lewej). DU CANE Medical Imaging Ltd / GETTY IMAGES

Jeśli wstępne badania wyjdą pomyślne, nie oznacza to jeszcze, że produkt pojawi się na rynku. Dopiero teksty kliniczne, które ostatecznie zweryfikują bezpieczeństwo leku, umożliwią wprowadzenie go do sprzedaży. Prawdopodobnie rozpoczną się one za sześć do ośmiu miesięcy.

Jakim sposobem Kuba osiągnęła taki medyczny sukces?

Kraj znany jest głównie z produkcji cygar i rumu, mało kto kojarzy, że jest to również państwo podejmujące najbardziej innowacyjne badaniami medyczne na świecie. Jest to szczególnie zadziwiające, jeśli pomyślimy o tym, że przeciętny robotnik zarabia na rękę 20 dolarów miesięcznie. Kraj wydaje na opiekę medyczną jedynie fragment tego, co na leczenie obywateli przeznacza ich potężny sąsiad, w efekcie mieszkańcy obydwu krajów mają taką samą przewidywaną długość życia.

635670231111377720-castro-cigar

Pomimo dziesięcioleci sankcji ekonomicznych, Fidel i Raul Castrouznawali za priorytet rozwijanie biotechnologii i badań medycznych, zwłaszcza tych prewencyjnych.

Po epidemii gorączki denga w 1981 roku, która dotknęła prawie 350 tysięcy Kubańczyków, rząd powołał tzw. Front Biologiczny, którego celem było skupienie wysiłków badawczych różnych agencji w konkretnych kierunkach.

Pierwszym ważnym osiągnięciem było udane (acz nieoczekiwane) wytworzenie interferonu, białka, które bierze udział w budowaniu ludzkiej odporności. Od tego czasu kubańskie środowisko immunologów dokonało kilku innych przełomowych odkryć, w tym m.in. szczepionkę na zapalenie opon mózgowych i zapalenie wątroby typu B.