8 lat temu

Naukowcy stworzyli różę cyborga

Szwedzcy naukowcy stworzyli obwód elektryczny zintegrowany z materiałem żywej roślin.

roza cyborg

Zespół wprowadził polimer przewodzący do układu naczyniowego róży, pozwalając na stworzenie podstawowego obwodu elektrycznego. Naukowcy byli również w stanie zaprezentować modulacje tranzystorów, dzięki wyświetlaczowi cyfrowemu.

Elektronika zintegrowana z roślinami może umożliwić nam monitorowanie i regulację czynności fizjologicznych roślin, a także umożliwić pobieranie energii powstałej z fotosyntezy!

Organiczne materiały elektroniczne to polimery i cząsteczki, które mogą przewodzić i przetwarzać zarówno sygnały elektroniczne i jonowe. Mogą przyjąć niemal każdą formę i tworzyć urządzenia, które mogą konwertować sygnały elektroniczne na procesy chemiczne i vice versa.

Powstałe w taki sposób urządzenia elektrochemiczne mogą być następnie wykorzystywane do regulowania i monitorowania procesów biologicznych i chemicznych żywych organizmów. Technologie te są obecnie wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach medycznych, odpowiedzialnych m. in. za dostawy leków, medycynę regeneracyjną czy diagnostykę.

Magnus Bereggen i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Linköping i Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych badają, czy podobne organiczne bioelektroniczne urządzenia mogą być stosowane do wykrywania, rejestrowania i kontrolowania procesów chemicznych w roślinach.

„To może mieć wiele użytecznych zastosowań w rolnictwie” wyjaśnia Berggren. „Na przykład mogąc monitorować hormony, które wskazują, kiedy rośliny są gotowe do kwitnienia, bylibyśmy w stanie regulować ten proces, mogąc ustalać dokładny termin kwitnienia, unikając okresów złej pogody”.

Ta ilustracja pokazuje układ naczyniowy w roślinie róży. Linköping University

Ilustracja pokazuje układ naczyniowy w roślinie róży. Źródło: Linköping University

Zespół dokonał połączenia obwodów elektrycznych z odcinkami łodygi róży ogrodowej.

Polimer wytworzył samo organizujący się system, zawierający przewody liczące niekiedy do 5 cm długości wewnątrz łodygi. Przewody nie blokowały przy tym dostaw wody czy minerałów w roślinie.

Beregger wyjaśnia, że choć opracowanie odpowiednich czujników i zaawansowanych urządzeń dopiero stoi przed zespołem, badanie pokazuje, że jest możliwe stworzenie wszystkich „podstawowych układów i urządzeń, które są istotne w celu opracowania aplikacji dopasowanych pod kątem specyficznych potrzeb”.

„To kolejny wspaniały krok w rozwoju dziedziny żywych technologii – połączenie wetware i hardware ” mówi Andy Adamatzky, dyrektor Computing Centre przy University of the West of England.

„Wierzę, że może to być wykorzystane do opracowania komputerów wbudowywanych, które pozwolą roślinom na wyczuwanie warunków środowiska, analizowanie informacji przez zastosowanie komputerów wewnętrznych, a następnie wysłanie wyników swoich analiz do ludzi „.

Jak się okazuje pierwszymi cybernetycznie modyfikowanymi organizmami będą więc rośliny.

CZYTAJ TAKŻE: Historia robotyki