8 lat temu

Niezwykły koncert na Oceanie Arktycznym

musician-plays-piano-in-the-middle-of-the-arctic-as-calving-glaciers-crash-behind-him-3

Włoski pianista i kompozytor Ludovico Einaudi wykonał w ostatnich dniach niezwykły koncert – pływając na specjalnej platformie po Oceanie Arktycznym, w pobliżu lodowca Wahlenbergbreen, zagrał w obronie Arktyki.

„Bycie tutaj było wielkim przeżyciem. Ujrzałem czystość i kruchość tych obszarów na własne oczy i wykonałem swój utwór na najlepszej scenie świata. Ważne, abyśmy zrozumieli znaczenie Arktyki, zatrzymali proces jej niszczenia oraz zaczęli ją chronić”.

Muzyk znany z kompozycji do filmów „Czarny łabędź” i serialu telewizyjnego „Doktor Żywago” wypłynął na Arktykę na pokładzie statku Greenpeace „Arctic Sunrise” w przeddzień tygodniowego posiedzenia Komisji OSPAR, zajmującej się sprawami ochrony czystości wód między terytorialnych, która mogła ustanowić pierwszy obszar chroniony na arktycznych wodach lodowca.

Artysta wykonał swój koncert na sztucznie zbudowanej platformie, przypominającej wyglądem lodową krę. Licząca 2,6 na 10 metrów sztuczna góra lodowa została wykonana z drewnianych elementów połączonych w ważącą prawie 2 tony konstrukcję, na której umieszczono fortepian.

Swoim koncertem Einaudi chciał oddać głos ośmiu milionom ludzi z całego świata, którzy domagają się ochrony Arktyki.

musician-plays-piano-in-the-middle-of-the-arctic-as-calving-glaciers-crash-behind-him-1

Obszar na Ocenie Arktycznym, który Greenpeace chciałby włączyć pod ochronę międzynarodowej komisji, jest porównywalny wielkością do obszaru Wielkiej Brytanii. Organizacja podkreśla ogromne wartości ekologiczne regionu oraz katastrofalne skutki, jakie wywołuje dla całego ekosystemu zmniejszanie się pokrywy lodowej Arktyki.

„Pomimo ośmiu milionów ludzi wzywających do utworzenia obszaru chronionego na Arktyce, hiszpański Greenpeace jest bardzo zaniepokojony możliwością, że Komisja OSPAR ugnie się pod presją Norwegii, Danii i Islandii. Te trzy kraje są przeciwne każdej konwencji, która uzna wartość obszarów Arktyki dla środowiska poprzez ochronę części międzynarodowych wód arktycznych” skomentował Elvira Jimenez działacz hiszpańskiego Greepeace.

Pomimo znaczenia i skali problemu arktycznego jest to najmniej chroniony ze wszystkich oceanów.

musician-plays-piano-in-the-middle-of-the-arctic-as-calving-glaciers-crash-behind-him-2

Międzynarodowe wody Arktyki stają się coraz bardziej dostępne dla eksploracji, ze względu na cofnięcie się morskiego lodu. Obszary te znajdują się na celowniku wydobywców ropy, rybaków i międzynarodowych korporacji transportowych. Ocean Arktyczny jest jednym z głównych obszarów dotkniętych postępującą katastrofą ekologiczną – ciągłą utratą objętości lodu morskiego z powodu wzrostu temperatur.

Problem wpływa na zmniejszenie różnorodności biologicznej tego obszaru, ale ma również wpływ na resztę planety. Zmiany na obszarze Oceanu Arktycznego mogą mieć wpływ na coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe na północnej półkuli, takie jak powodzie, susze i ostre nawałnice.

Źródło: GreenPeace