8 lat temu

Najśmielsze wizje Elona Muska na temat ludzkości i kosmosu

Tak wygląda świat według Elona Muska.

elon-musk-gq-1215-01

Elon Musk, prezes SpaceX i Tesla Motors, jest bez wątpienia jednym z największych myślicieli naszych czasów. Jego wkład do rozwoju ekologicznych technologii i eksploracji kosmosu przyczynia się do zmiany świata naokoło nas i naszej przyszłości.

Musk jest również znany ze swoich szalonych (lub wizjonerskich) przekonań co do ludzkości i wszechświata, z czym nie ma problemu dzielić się publicznie.

1. Mars będzie miał system demokracji bezpośredniej

Musk uważa, że kolonie na Marsie będą rozwijać się w system demokracji bezpośredniej, a nie jak mamy obecnie w większości demokratycznych krajów przedstawicielskiej. W jego wizji przyszli mieszańcy kolonii będą głosować bezpośrednio, żeby zmniejszyć możliwości korupcji.

„Prawdopodobnie łatwiej będzie usunąć prawo niż je utworzyć. Przepisy mogą żyć w nieskończoność, chyba że zostaną zlikwidowane” powiedział na konferencji Code Vox Media.

2. Powinniśmy zbombardować Marsa bronią nuklearna

Elon Musk pojawił się w talk show Stephena Colberta, ogłaszając, że uważa, iż najszybszym sposobem na terraformowanie Marsa będzie zbombardowanie nuklearne planety, przystosowując tym sposobem jego powierzchnię do goszczenia życia.

Stwierdził, że początkowo ludzie musieliby żyć pod kopułami, finalnie jednak przemienilibyśmy czerwoną planetę w podobną do Ziemi.

„Najszybszym sposobem byłoby zrzucenie broni termojądrowej na bieguny”, powiedział u Colberta.

3. Prawdopodobnie żyjemy w grze jakiejś bardziej zaawansowanej cywilizacji

Ponieważ nawet tak mało rozwinięte istoty jak ludzie, są w stanie wytworzyć wirtualną rzeczywistość, której nie da się odróżnić od realnego świata, Musk uważa, że prawdopodobnie już żyjemy w zaawansowanej symulacji przygotowanej dla nas przez wyższą formę życia.

„Szansa, że żyjemy w prawdziwej rzeczywistości jest jak jeden na milion”.

4. Powinniśmy stworzyć sieć łączącą bezpośrednio nasze umysły

Podczas spotkania Code Conference Musk powiedział o swoim pomyśle na neuronowy przekaźnik instalowany w mózgu, stanowiący rodzaj implantu w postaci siatki z włókien elektronicznych. Wrastając w nasze mózgi implant pozwalałby na programowanie i wzmacnianie naszych neuronów.

„Podobnie jak nasza kora mózgowa działa w symbiozie z systemem limbicznym, twoja trzecia cyfrowa warstwa mogłaby pracować w symbiozie z tobą” stwierdził podczas spotkania.

5. Staniemy się kiedyś zwierzątkami domowymi robotów

W miarę jak sztuczna inteligencja będzie się rozwijać, Musk wierzy, że pojawi się zagrożenie, iż pewnego dnia staniemy się zwierzątkami domowymi stworzonych przez nas robotów – jeśli nie zadziałamy na rzecz utrzymania naszego autorytetu jako gatunku. Uważa, że implanty nerwowe mózgu mogłyby stanowić rozwiązanie.

6. W przyszłości prowadzenie samochodu może stać się nielegalne

„W niedalekiej przyszłości ludzie mogą zakazać jazdy samochodami, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne” powiedział Musk. „Nie będzie można dopuścić ludzi do kierowania dwu tonowych maszynami śmierci”.

Ciekawe przewidywania jak na CEO Tesla Motors.

7. Ludzie już są jak cyborgi

Musk uważa, że ludzie są już cyborgi z „supermocami” i ” cyfrowymi wersjami” samych siebie.

„Mamy więcej energii niż prezydent Stanów Zjednoczonych miał 20 lat temu” powiedział Musk na Code Conference. „Możemy odpowiedzieć na każde pytanie, możemy przeprowadzać wideokonferencje z kimkolwiek, gdziekolwiek. Możemy wysyłać wiadomości do milionów ludzi w jednym momencie. Zwyczajnie robić niesamowite rzeczy”.

8. Największym problemem przy tworzeniu latających samochodów nie jest samo zbudowanie takiego pojazdu

„Możemy wyprodukować latający samochód, po prostu dla zabawy”, powiedział w wywiadzie dla The Independent.

„Możemy z pewnością wytworzyć latający samochód – najtrudniejsza część, to nie sprawić aby samochód się uniósł” wyjaśnia.

„Najtrudniejsze jest, żeby latający samochód był bezpieczny i cichy. Tworząc ryczącą rakietę nie uszczęśliwisz ludzi”.

9. Ludzie powinni rozprzestrzenić się w kosmosie

Długoterminowym celem wynalazcy nie jest tylko kolonizacja Marsa, co nawiasem mówiąc, zamierza zrobić prędzej niż później. Zapowiedział, że planuje wysłanie ludzi na Marsa już w 2024, pobijając tym samym osiągnięcia NASA w tym zakresie. Ale Mars nie jest jedyną planetą, na celowniku Elona.

„Kiedy mówimy o multiplanetarnym gatunku, to jest to to, czego pragnę”, powiedział podczas konferencji Code. „Chodzi o rozprzestrzenienie na inne planety i ewentualnie inne systemy gwiezdne”.

Sami oceńcie, czy są to słowa geniusza i wizjonera czy szalonego naukowca.