8 lat temu

Nowo odkryte pierwiastki otrzymały nazwy

Czy propozycje ostatecznie zostaną zaakceptowane przez środowisko naukowe?

elementy-tablica

Grupa naukowców, odpowiedzialnych za odkrycie czterech nowych pierwiastków, przedstawiła swoje propozycje na nazwy i symbole, po tym jak IUPAC potwierdziło ich istnienie w styczniu 2016.

Dotychczasowe wytyczne pozwalają na nazwanie pierwiastków od mitologicznych postaci lub koncepcji, miejsc, nazwisk naukowców, elementarnych właściwości lub minerałów.

Proponowane nazwy dla elementów 113, 115, 117 i 118 to nihonium, moscovium, tennessine i oganesson, propozycje przedstawiła Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC).

„To ekscytujący dzień dla świata”, mówi Lynn Soby dyrektor wykonawczy w IUPAC.

Nihonium (symbol Nh) jest proponowaną nazwą dla pierwiastka 113.

nihonium

Element został wytworzony przez grupę japońskich naukowców przez zbombardowanie bizmutu jądrami cynku-7 w 2004 i 2012.

Nihon jest jednym z dwóch japońskich słów używanych jako określenie Japonii. Jeśli faktycznie zostanie ona zaakceptowana będzie to pierwsza mająca azjatyckie pochodzenie nazwa w układzie okresowym.

Pierwiastki 115 i 117 odkryte przez naukowców z Rosji i Stanów otrzymały propozycję nazwy Moscovium (Mc) i Tennessine (Ts).

Powstałe w efekcie współpracy Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Rosji i Oak Ridge and Lawrence Livermore National Laboratories w USA elementy 115 i 117 zostały oba wytworzone w 2010 roku.

Obie nazwy czerpią swoje źródło w nazwach regionów geograficznych. Moscovium pochodzi oczywiście od Moskwy, gdzie swoją siedzibę ma Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych. Nazwany po stanie Tennessee, Tennessine jest hołdem dla regionu, w którym przeprowadzana jest duża ilość badań nad super ciężkimi pierwiastkami.

Ta sama grupa naukowców nazwała również pierwiastek 118, nadając mu miano Oganesson (Og).

01-yuri-oganessian-670

Yuri Oganessian

W ten sposób upamiętniono postać rosyjskiego fizyka Yuri Oganessiana, pod którego kierunkiem wytworzono pierwiastek 117.Ogłoszone nazwy będą teraz dyskutowane zanim zostaną ostatecznie przydzielone pierwiastkom na stałe.

„Ważne jest, aby te nazwy dotarły do ludzi na całym świecie, aby mogli się upewnić, że będą one dobrze wpasowywać się w różne języki” powiedział Lynn Soby w wywiadzie dla Chemistry World. „Teraz zarówno środowisko naukowe jak i zwykli ludzie mogą debatować nad zaproponowanym nazwami”.

Dlatego też czekamy na wasze opinie.