8 lat temu

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Koszty związane z powiększaniem rodziny są jedną z głównych obaw stojących przez przyszłymi rodzicami. Koszty wahają się w zależności od kraju, jednak bez względu na miejsce zamieszkania wszędzie stale rosną.

Toddler sitting on stacks of money

Toddler sitting on stacks of money

Z okazji obchodzonego niedawno dnia dziecka Centrum Adama Smitha przygotowało szacunki kosztów posiadania dziecka w Polsce. Zobaczcie jak wypadamy na tle innych krajów.

Polska

Jak wynika z raportu opublikowanego 1 czerwca przez Centrum Adama Smitha koszty wychowania dziecka w Polsce są stosunkowo wysokie. Mieszczą się w przedziale od 176 do 190 tys. zł w przypadku jednego dziecka, utrzymywanego do 18 roku życia. W wypadku dwójki dzieci wynoszą od 317 do 342 tys. zł, trójki od 422 do 427 tys. zł, a dla rodziny z czwórką dzieci jest to koszt od ok. 528 do 553 tys. złotych.

pl

Jak wiadomo jednak na tym utrzymanie się nie kończy – rodzice wspierają swoje dzieci również w czasie pięcioletnich studiów.

Wychowanie potomka to nie tylko więcej wydatków, które uderzają w standard życia rodziców lecz również problemy na rynku pracy. Jak oszacowali eksperci Centrum, łącznie te dwa czynniki generują koszty na poziomie od 15% do aż 30% budżetu rodziny. Niesamodzielność finansowa polskich rodzin jest natomiast, zdaniem twórców raportu, jedną z przyczyn kryzysu demograficznego, który możemy obecnie obserwować w Polsce.

Wielka Brytania

Koszt wychowania i utrzymywania dziecka do 21 roku życia wynoszą dla brytyjskich rodziców prawie ćwierć miliona funtów (229,251£ czyli jakieś 1 303 681 zł). Według analizy przeprowadzonej przez Centrum Badań Ekonomii i Biznesu koszty te ciągle i niezwykle szybko wzrastają – aż o 63% od 2003 roku, kiedy po raz pierwszy dokonano analizy.

chart

Koszty ponoszone przez rodziców dla grup wiekowych dzieci.

W przeprowadzonej wśród rodziców ankiecie tylko jedna na siedem osób stwierdziła, że pieniądze nie stanowią problemu przy podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny. Jedna na 10 osób zadeklarowała, że przekłada decyzję o kolejnym dziecku właśnie z powodów finansowych.

Równocześnie jedna na pięć matek przyznaje, że ze względów finansowych musiała wrócić do pracy po porodzie wcześniej niż zamierzała, a połowa musiała podjąć dodatkowe zobowiązania zawodowe jak np. dodatkową pracę na część etatu lub zwiększyć liczbę przepracowanych godzin.

Stany Zjednoczone

Wychowanie dziecka urodzonego w 2013 roku przez 18 lat kosztować będzie około 245 tysięcy dolarów (964 908 zł) parę osiągającą średni poziom dochodów. Tak wynika z danych przygotowanych przez amerykański Departament Rolnictwa. Szacunki te wzrosły o 2% względem prognozy dla urodzonych zaledwie rok wcześniej dzieci.

140815102328-cost-of-child-1024x576

Koszty mogą się dodatkowo znacząco różnić ze względu na osiągane dochody oraz miejsce zamieszkania. Przykładowo rodziny o wysokich zarobkach żyjące w dużych miastach północno-wschodniej części kraju mogą wydać prawie pół miliona – 455 tysięcy. O wiele niższe będą koszty dla rodzin zamieszkujących tereny wiejskie, dla najbiedniejszych z nich koszt ten może zamknąć się w bagatela 145 tysiącach dolarów.

Dane oparte zostały na szacunkowych kosztach mieszkania, żywności, transportu, odzieży, opieki zdrowotnej, edukacji i innych wydatkach takich jak usługi fryzjerskie czy telefony komórkowe i nie obejmują kosztów studiów, które w Stanach Zjednoczonych nie są darmowe i ciągle rosną.

Indie

Według szacunków opracowanych w 2011 roku przez Economic Times koszty wychowania dziecka dla osiągających średnie dochody rodzin wyniosą blisko 90 tysięcy dolarów (354 456 zł), przy założeniu, że rodzic utrzymuje dziecko do 21 roku życia. Największa część tej kwoty – prawie 46% zainwestowana zostanie w edukację, 19% w utrzymanie domu a 12% na rozrywkę. Koszty edukacji są również tymi, które najszybciej wzrastają – o 169% od 2005 do 2011 roku.

Nie bez powodu dziecko określane jest „inwestycją” życia…