8 lat temu

Ile płynie w nas krwi Neandertalczyków i Denisowian?

Nasi pradawni przodkowie mieszali się z neandertalczykami – o ty zapewne już słyszeliście. Nie poprzestali jednak na tym w międzygatunkowych skokach w bok. Wpływ na rozwój naszego gatunku miał również inny, mniej znany gatunek przedhistorycznych hominidów – Denisowian.

Według ostatnich analiz krwi, ich wpływ na nasze geny, jest mocniejszy niż pierwotnie przypuszczano.

neanndertalczyk

Naukowcy z Harvard Medical School oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili szczegółową analizę genomu współczesnych ludzi, wskakując bezpośrednio na cechy, które odziedziczyliśmy od Denisowian, w tym m. in. umiejętność przystosowania się do życia w warunkach wysokogórskich.

W genomie współczesnego człowieka aż 5% pochodzi od Denisowian. Tymczasem neandertalskie geny stanowią jedynie 2% naszego kodu genetycznego.

W celu określenia, które z genów są prezentem od ludzi z jaskini Denisowa, zespół opracował specjalny algorytm komputerowy, który identyfikuje segmenty DNA, charakterystyczne dla Denisowian, neandertalczyków i starożytnych ludzi.

Na podstawie analizy odkryto, że homo sapiens nawiązywał kontakty seksualne z Denisowianami, co w efekcie doprowadziło do zmieszania się naszych genów, około 100 pokoleń wcześniej niż z neandertalczykami. Mimo iż finalnie Denisowianie wymarli, ich dziedzictwo trwa w naszych genach.

„Istnieją określone klasy genów, które współcześni ludzie odziedziczyli od archaicznych gatunków ludzi, które mogły pomóc ludziom w przystosowaniu się do nowych warunków środowiskowych” komentuje główny autor David Reich w komunikacie prasowym.

Szczególnie mocno geny Denisowian uwidoczniły się u mieszkańców południowej Azji. Mieszkańcy Himalajów wykorzystują zdobytą od Denisowian umiejętność do życia w warunkach wysokogórskich, natomiast mieszkańcy Papui Nowej Gwinei mają dzięki przodkom z jaskini rozwiniętą zdolność węchu.

Autorzy badania zaprezentowali swoje wyniki na poniższej mapie, na której wskazano wpływ genomu Denisowian oraz Neandertalczykówna geny 120 nie-afrykańskich populacji homo sapiens.

Poziom genów przejętych zaznaczono kolorami – od niskiego (kolor czarny) aż do wysokiego (czerwony). Populacje zamieszkujące Afrykę nie były w ogóle brane pod uwagę, ponieważ kontakty międzygatunkowe pomiędzy prehistorycznymi ludzi dotyczą tylko grup, które migrowały z Afryki.

denis

Wpływ genów Denisowian na populację Homo Sapiens

nea

Wpływ genów Neandertalczykóe na populację Homo Sapiens

Badania opublikowano w Current Biology.