8 lat temu

Wystarczą trzy dni bez kosmetyków, a obniży się poziom chemii w twoim ciele!

Odstawienie nawet na krótki okres szamponów, kremów i innych produktów do pielęgnacji może skutkować znacznym obniżeniem się poziomu chemikaliów, które zaburzają pracę naszych hormonów.

chemia-w-kosmetykach

Badania na ten temat przeprowadziła Klinika Salud del Valle Salinas wspólnie z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkley. W czasie badania lekarze zaoferowali grupie 100 latynoamerykańskich nastolatków różne produkty do higieny osobistej, oznaczona jako wolne od jakichkolwiek substancji chemicznych, takich jak ftalany, parabeny, trikolosan i oksybenzon.

Wszystkie one są powszechnie stosowane w prawie wszystkich konwencjonalnych produktach higieny osobistej, takich jak mydła, kremy, szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji włosów. Tymczasem badania na zwierzętach wykazały, że bezpośrednio ingerują one w układ hormonalny organizmu.

„Ponieważ kobiety są głównymi odbiorcami wielu produktów do pielęgnacji ciała, mogą być szczególnie narażone na działanie tych substancji „skomentowała główna autorka badań Kim Harley, z Centrum Badań Środowiska i Zdrowia Dziecka na UC Berkeley. „Nastolatki mogą być szczególnie zagrożone, ponieważ jest to czas szybkiego rozwoju funkcji reprodukcyjnych. Tymczasem badania sugerują, że dziennie stosują one więcej produktów do pielęgnacji ciała, niż przeciętna dorosła kobieta”.

Wyniki badania nie pozostawiają jakichkolwiek wątpliwości – zaledwie po trzech dniach stosowania produktów o obniżonym poziomie chemii, zaobserwowano spadek ilości chemikaliów w wydalanym moczu. Poziom metylu i propylu – parabenów powszechnie stosowanych jako konserwanty w kosmetykach, spadł o 44 i 45 procent. Metabolity dietylu, używane często w perfumach, spadły o 27 procent, a triklosan oraz benzofenon-3 spadły oba o 36 procent.
13164277_1693045224251399_2830309546613982755_n

Członkini zespołu badawczego Kimberly Parra, wyjaśnia, dlaczego udział lokalnej młodzieży w badaniu miał szczególne znaczenie:

„Wyniki badań są interesujące na poziomie naukowym, ale fakt, że w badaniu brali udział licealiści tworzy dodatkowy aspekt do angażowania młodzieży w naukę, co może być wykorzystane do poprawy zdrowia ich społeczności. Po zapoznaniu się z wynikami młodzież wzięła na siebie obowiązek edukacji swoich przyjaciół i członków społeczności. Wyniki zaprezentowali także ustawodawcom w Sacramento”.

„Jednym z celów naszej pracy było wygenerowanie świadomości wśród uczestników na temat środków chemicznych znajdujących się w produktach codziennego użytku. To może sprawić, że ludzie będą bardziej świadomi czego używają,” powiedziała uczestniczka badania Maritza Cárdenas.

„Widząc spadek poziomu chemikaliów po zaledwie trzech dniach okazuje się, że proste działania, takie jak wybór produktów z mniejszą ilością środków chemicznych, może coś zmienić”.

Trudno jest uniknąć chemii w kosmetykach, jednak wybierając produkty, możemy kupować te oferowane przez ekologiczne sklepy, starannie czytając etykietę na temat zawartości poszczególnych substancji. Dla cierpliwych pozostaje jeszcze opcja samodzielnego ich przygotowania w domu z dostępnych półproduktów.