8 lat temu

Szkodliwe połączenia spożywcze

Brak umiaru w jedzeniu i nadmierne dogadzanie sobie są znamiennymi cechami współczesnego sposobu odżywiania. Wszyscy już wiemy jakie niebezpieczeństwo kryje się za fast foodami, czy prócz tej jednej zasady wiemy jednak czego jeszcze należy unikać?

Oto lista niezdrowych kombinacji produktów spożywczych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

1. Owoce w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim

szkodkliwe-polaczenia-spozywcze-1

Dlaczego? Ponieważ owoce przyswajamy bardzo szybko, przechodzą przez żołądek w kilka minut, a następnie są wchłaniane w jelitach. Gdy jednak połączymy je ze zbożami, mięsem lub suszonymi produktami mogą spędzić w naszym przewodzie pokarmowym za dużo czasu i zacząć fermentować.

To wśród wielu problemów może owocować m. in. uszkodzeniami ścian jelita grubego.

2. Białko zwierzęce i skrobia

szkodkliwe-polaczenia-spozywcze-2

To dość popularne połączenie. Okazuje się, że spożycie białka zwierzęcego i węglowodanów w tym samym czasie może eliminować dobroczynne efekty każdego z elementów odżywczych.

Po takim posiłku różne enzymy trawienne spotykają się w żołądku, co może powodować problemy trawienne, uczucie dyskomfortu i wzdęcia.

3. Węglowodany skrobiowe i pomidory

Stuffed Tomatoes in a White Baking Dish 1 of 2

Ponieważ pomidory są kwaśnym owocem, spożywane razem z węglowodanami skrobiowymi mogą powodować problemy. Węglowodany skrobiowe zawarte są w ryżu lub słodkich ziemniakach.

Spożywane razem powodują ryzyko niestrawności, chorobę refleksową i inne problemy trawienne. Uważa się również, że zmęczenie pojawiające się po posiłku może być silniejsze jeśli wcześniej posilimy się taką kombinacją.

4. Owoce z jogurtem

szkodkliwe-polaczenia-spozywcze-5

To pozornie zdrowe połączenie zaprowadzi naszą cywilizację do kompletnej utraty zdrowia. Nabiał może blokować zatoki, ułatwiać powstawanie infekcji układu oddechowego i nasilać objawy alergii. W połączeniu z owocami wszystkie te negatywne skutki mogą się dodatkowo nasilać.

Lepiej wybrać jogurt naturalny solo i owoce jako kolejną przekąskę.

5. Płatki z mlekiem

szkodkliwe-polaczenia-spozywcze-6

Może to być szokujące ponieważ mleko i płatki stanowią podstawę śniadania w wielu krajach na świecie. Jednak takie danie zawiera szybko przyswajane węglowodany, co powoduje uderzenia cukru, wprowadzając organizm w nerwowość. Kiedy po tej dawce ekspresowej energii szybko poczujesz się znowu głody sięgniesz po następny wysoko cukrowy posiłek.

6. Alkohol i słodkie desery

szkodkliwe-polaczenia-spozywcze-7

Dla wielu osób druzgocąca wiadomość – ta kombinacja może spustoszyć twoje wnętrze. Alkohol podnosi poziom cukru we krwi i zwiększa produkcję insuliny. Ten nadmiar energii zostanie zgromadzony w organizmie w formie tkanki tłuszczowej, prowadząc do wzrostu masy ciała.

Lepszą alternatywą jest popijać wino sięgając po produkty z niskim indeksem glikemiczny, jak np. włókniste warzywa.

7. Burger z frytkami

szkodkliwe-polaczenia-spozywcze-8

Przegotowana żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, konserwanty i inne środki chemiczne w burgerze mogą tworzyć węglistą substancję, która łączy się z cukrem z ziemniaków. To połączenie tworzy cytokiny, które mogą wywołać stan zapalny i przyspieszają proces starzenia się.

Jeżeli jesteście fanami fast foodów, to pewnie nic was nie przekona do zrezygnowania z tego niezdrowego „jedzenia”. Tak czy inaczej powinniście zobaczyć, co dzieje się z burgerami i frytkami po jakimś czasie.

8. Muffiny z sokiem owocowym

To combo, które oferuje dużo kalorii i niewiele pod względem odżywiania. Zaczynanie dnia takim zestawem może doprowadzić do awarii energetycznej, która sprawi, że staniesz się zrzędliwy i rozdrażniony jeśli nie zjesz czegoś równie słodkiego. Możesz spodziewać się popołudniowego napadu głodu.

Brak białka i błonnika w tym posiłku zderzają się z wysokim poziomem zjedzonego cukru. Jeśli naprawdę musisz zjeść muffina wybierz takiego z mąki pełnoziarnistej.

Listę te można kontynuować ważne jednak żeby przyswoić chociaż proste podstawowe zasady.